۶ نکته درباره روش نمایش آلودگی هوای تهران

در سال ۹۷ با آغاز فصل جدی از اندازه‌گیری آلودگی هوای شهر تهران، برخی تغییرات در اندازه‌گیری شاخص‌های آلاینده پدید آمده است. در همین زمینه تنش آبی در ۳۰۰ شهر کشور/ وضعیت بحرانی در تابستان ۱۴۰۰ ۷ تیر ۱۴۰۰ انسداد ۳ محور اصلی به دلیل بارش برف، کولاک شدید و رانش زمین ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ […]

در سال ۹۷ با آغاز فصل جدی از اندازه‌گیری آلودگی هوای شهر تهران، برخی تغییرات در اندازه‌گیری شاخص‌های آلاینده پدید آمده است.

به گزارش رسا نشر به نقل از خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی کنترل کیفیت هوا، لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران این باره گفت: به تازگی در نحوه نمایش اطلاعات آلودگی هوا در سایت شرکت کنترل کیفیت هوا به نشانی airnow.tehran.ir تغییراتی داده شده است. برای روشن‌تر شدن موضوع ذکر چند نکته لازم است.

۱- تعداد ۲۱ ایستگاه سنجش میزان آلاینده‌های هوا از سوی شهرداری تهران در نقاط مختلف نصب شده است. توزیع مکانی این ایستگاه‌ها در سالیان گذشته متناسب با محل ایستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست موجود بوده است، به صورتی که بهترین پوشش را روی تمام تهران داشته باشد.

۲- اطلاعاتی که روی نقشه برخط نمایش داده می‌شود، تنها اطلاعات ایستگاه‌های شهرداری است.

۳- به دلایل فنی و مالی در همه ایستگاه‌ها تجهیزات اندازه‌گیری تمامی آلاینده‌ها نصب نمی‌شود.

۴- براساس استانداردهای بین‌المللی برای شهری در اندازه تهران، برای محاسبه شاخص روزانه حتی وجود اطلاعات آلودگی به دست آمده از تعداد کمتری از ایستگاههای موجود کافی است.

۵- نمایش همزمان آلاینده شاخص هر ایستگاه روی یک نقشه، مخاطب را به اشتباه می‌انداخت. مثلا در روزهای ناسالم برای همه به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق، اگر در محلی ذرات معلق اندازه‌گیری نشود، بدون هیچ توضیحی بر روی نقشه شاخص آلاینده دیگری نمایش داده می‌شد که معمولا در محدوده سالم بود. اگر بیمار یا فرد حساس به آلودگی می‌خواست خروج خود از خانه را براین اساس مشخص کند حتما به اشتباه می‌افتاد. لذا تصمیم گرفته شد تا هر آلاینده به صورت جداگانه روی نقشه به نمایش گذاشته شود.

۶- به دلایل متعددی مانند نیاز به تعمیرات و یا کالیبراسیون دوره‌ای، ارسال اطلاعات برخی تجهیزات ایستگاه در مقاطعی قطع می‌شود. این به معنی حذف عمدی اطلاعات نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.