ابهامی دیگر در ماجرای لباس‌های تیم ملی؛ قرارداد فدراسیون فوتبال و آدیداس چگونه «خودجوش» تا جام ملت‌ها تمدید شد؟+ عکس

در حالی که قرارداد فدراسیون فوتبال با آدیداس پیش از جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات به پایان می‌رسد مسئولان فدراسیون اعلام کردند که تیم ملی در جام ملت‌ها هم با پیراهن این شرکت به میدان می‌رود.   در همین زمینه تنش آبی در ۳۰۰ شهر کشور/ وضعیت بحرانی در تابستان ۱۴۰۰ ۷ تیر ۱۴۰۰ انسداد ۳ […]

در حالی که قرارداد فدراسیون فوتبال با آدیداس پیش از جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات به پایان می‌رسد مسئولان فدراسیون اعلام کردند که تیم ملی در جام ملت‌ها هم با پیراهن این شرکت به میدان می‌رود.

 

به گزارش  رسا نشر به نقل از تسنیم پربحث‌ترین موضوع مرتبط با فدراسیون فوتبال به قرارداد با شرکت آدیداس مربوط است، قراردادی که ابهام‌های زیادی را به‌دنبال داشته و درباره برخی از این ابهام‌ها توضیحات دقیقی داده نشده است. فدراسیون در آخرین توضیحات خود اشاره کرده از ۱۸ تیم ملی که زیر نظر فدراسیون هستند، ۱۷ تیم از لباس‌های تولید داخل استفاده می‌کنند و فقط تیم ملی بزرگسالان از لباس‌های آدیداس استفاده خواهد کرد. فدراسیونی‌ها اعلام کرده‌اند قراردادشان با آدیداس تا جام ملت‌ها ۲۰۱۹ امارات ادامه دارد و لباس‌های تیم ملی بعد از جام ملت‌ها تغییر خواهد کرد.

چند مسئله وجود دارد که موضوع اول مربوط به مدت زمان قرارداد فدراسیون با شرکت آدیداس است. فدراسیون اعلام کرده با این شرکت قرارداد یک‌ساله تجاری امضا کرده، اما چطور می‌شود که قرارداد یک‌ساله فدراسیون تا جام ملت‌ها ادامه پیدا می‌کند؟ سایت رسمی فدراسیون فوتبال خبر عقد قرارداد با آدیداس را در تاریخ ۱۴ آذرماه ۹۶ اعلام کرد که مطابق با ۵ دسامبر ۲۰۱۷ بود، پس به این ترتیب قرارداد یک‌ساله فدراسیون فوتبال با این شرکت آلمانی حداکثر ۵ دسامبر ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد، در حالی که جام ملت‌های آسیا در کشور امارات ۵ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۵ دی ۹۷) آغاز خواهد شد و فدراسیون فوتبال یک ماه قبل از آن، قراردادش با آدیداس به اتمام رسیده است.

چه عاملی باعث شده که قرارداد فدراسیون با شرکت آدیداس با وجود به اتمام رسیدن به‌صورت «خودجوش» تمدید شود؟ در اینکه تیم ملی باید بهترین لباس را در اختیار داشته باشد شکی نیست، اما سؤال این است که چگونه قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با آدیداس یک ماه قبل از آغاز جام ملت‌های ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد اما مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام می‌کنند تیم ملی در جام ملت‌ها هم با برند آدیداس به میدان خواهد رفت؟ سایت رسمی فدراسیون از قرارداد یک‌ساله با آدیداس خبر داده و چگونه به‌صورت «خودجوش» این قرارداد یک ماه بعد از آن هم اعتبار دارد؟ آیا این قرارداد ۱۲ماهه، یک یا دو ماهه تمدید شده است؟! اصلاً چنین چیزی ممکن است و اگر هست چرا فدراسیون فوتبال در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده است؟

نکته مهم اینکه آدیداس اسپانسر تیم ملی فوتبال ایران نیست که ملزم به استفاده از البسه این شرکت باشیم و ما فقط از آنها خرید می‌کنیم. در واقع با این کار باید یک ماه دیگر هم از آدیداس لباس بخریم و امیدوار باشیم که با خرید لباس از سوی مردم و هواداران، پولمان برگردد.

موضوع دیگر اینکه گفته شد قرار نیست برای تیم ملی ایران در جام جهانی لباسی طراحی شود. پس از صحبت‌هایی از جمله اینکه برندهای خارجی طبق قوانین خاصی اجازه اسپانسری ندارند، موضوع به اینجا رسید که شرکت آدیداس زمانی برای طراحی لباس ندارد. از طرفی مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که با توجه به معرفی لوگوی آدیداس (برند آدیداس) به فیفا فرصتی برای تغییر لوگو (برند) و حتی فرصتی برای تغییر نوع قرارداد وجود نداشت.

در این شرایط اگر برای جام جهانی فرصتی برای تغییر برند نداشتیم و شرکت طرف قرارداد فرصتی برای طراحی لباس نداشت، اکنون که برای جام ملت‌ها فرصت کافی وجود دارد. فدراسیون فوتبال بیش از ۸ ماه زمان دارد تا البسه تیم ملی برای جام ملت‌ها را مشخص کند و در این مدت می‌تواند با شرکت‌های زیادی از جمله داخلی و خارجی برای تهیه البسه تیم ملی مذاکره کرده و وارد قرارداد شود. این فرصت مدت‌هاست در اختیار فدراسیون قرار دارد. از همان زمان که مشخص شد قرارداد آدیداس چه‌زمانی به اتمام می‌رسد و لباسی هم قرار نیست طراحی شود، فدراسیون زمان داشت برای جام ملت‌ها که یک برنامه مشخص است، دست به کار شود و هنوز هم این فرصت وجود دارد. اگر هم فدراسیون تمایل دارد با آدیداس کار را پیش ببرد، بهتر است در این خصوص روشنگری کند که با وجود اتمام قرارداد، چگونه قرار است به این همکاری ادامه دهد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.