چه کسی گشت ارشاد را ارشاد می کند؟؟؟

طی این سال ها حجاب زنان ایرانی تغییرات زیادی کرده است و بدون تردید افراد غیر چادری در زنان ، پوشش و آرایش مشابه هم دارند و در برخی از مناطق اگر یک فرد از نظر گشت ارشاد مرتکب عمل بدحجابی باشد می بایست تا انتهای خیابان ۸۰ درصد زنان و دختران را سوار بر […]

طی این سال ها حجاب زنان ایرانی تغییرات زیادی کرده است و بدون تردید افراد غیر چادری در زنان ، پوشش و آرایش مشابه هم دارند و در برخی از مناطق اگر یک فرد از نظر گشت ارشاد مرتکب عمل بدحجابی باشد می بایست تا انتهای خیابان ۸۰ درصد زنان و دختران را سوار بر ون کرد و آنها  را ازشاد کرد.

پایگاه خبری رسا نشر- شبنم حاجی اسفندیاری: برخورد بد ماموران گشت ارشاد با دختران  و زنان چیز تازه ای نیست. و متاسفانه گویی برخی درکشان از ارشاد کردن دختران شل حجاب،  توهین و حرف های رکیک و گاه زد و خورد است. آیا این وسیله خوبی برای توجیه هدف امر به معروف کردن است؟؟ نتنها در جامعه ما، بلکه فساد اخلاقی و حرمت شکنی در هر جامعه با هر دینی وجود دارد. و نحوه برخوردها نیز متفاوت است. در کشور ما نیز که یک کشور اسلامی و مذهبی است حجاب اجباری بوده و اگر نسبت این اجبار و برخورد با بدحجابی در اوایل انقلاب را با امروز بسنجیم، می بینیم که نسبت به روزهای اول انقلاب حجاب امری عادی است و برخوردهای بد کمتر صورت می پذیرد. طی این سال ها حجاب زنان ایرانی تغییرات زیادی کرده است و بدون تردید افراد غیر چادری در زنان ، پوشش و آرایش مشابه هم دارند و در برخی از مناطق اگر یک فرد از نظر گشت ارشاد مرتکب عمل بدحجابی باشد می بایست تا انتهای خیابان ۸۰ درصد زنان و دختران را سوار بر ون کرد و آنها  را ازشاد کرد. به هر حال رعایت حجاب هم در قوانین و هم در موازین شرعی آمده است و افراد باید نسبت به این موضوع آگاه و مسئول باشند. اما آیا قوانین مربوط به حجاب اینگونه است که اگر دختر بدحجابی را دیدید به او توهین کنید و یا او را کتک بزنید؟

فیلم منتشر شده در فضای مجازی از رفتار بد ماموران گشت ارشاد و کتک زدن دختر جوان طی این روزها من را به یاد ماجرایی در سال ۱۳۹۰ انداخت که مشابه همین اتفاق را رقم زد. منتها آن روزها فضای مجازی به این شکل گسترش نداشت و من نیز رسانه ای را در اختیار نداشتم که بتوانم رفتار زشت ماموران با دختر جوان در میدان پونک را بازتاب دهم.
ظهر یک روز زمستانی در میدان پونک مقابل درب ورودی مجتمع بوستان، گشت ارشاد به مانند هر روز مشغول کار خود بود. و من ده متر آنطرف تر منتظر یکی از دوستانم بودم و رفتار این عزیزان را با دختران مشاهده می کردم. ظرف یک ساعت هر دو ون گشت پر شد از دخترانی که بدحجاب بودند. بعد از مدتی ون جدید آمد و ون های پر شده رفتند. چند نفری را سوار ون جدید کردند . در این میان دختر دانشجویی با ظاهر معمولی همراه دو تن از دوستانش که آرایش غلیظ و پوشش نا مناسبی داشتند عبور کردند. از کنار مامور زن گذشتند و او حرفی به آنها نزد. چند متر جلوتر مامور مرد ایستاده بود و ناگهان دختر دانشجو را صدا زد . او با تعجب گفت من؟ و مامور با اطمینان گفت شما و وی را به سمت مامور زن هدایت کرد. دوستان وی نیز در گوشه ای ایستادند . بعد از مدتی صدای دختر بلند شد که پوشش من چه ایرادی دارد؟ من که آرایش ندارم؟ موهایم بیرون نیست. مامو زن نیز صدایش را برد بالا و گفت ساکت باش . بی حجابی؟ مانتوی کوتاه پوشیدی. برو سوار شو. دختر متحیر از این جریان ایستاده بود و حرکت نمی کرد. و فقط التماس می کرد و می گفت من که کاری نکردم. من فکر می کردم مامور زن بی خیال این دختر شده است و شاید بگذارد برود. اما مامور مرد به سمتشان رفت و گفت چرا حرف گوش نمی دی ؟ برو تو ماشین. در این لحظه دوستان دختر هم جلو رفتند و اجازه ندادند دختر را ببرند. ماجرا بالا گرفت و مامور زن به همراه مامور مرد به شکل بدی دختر را کشان کشان به سمت خودروی ون می بردند. و دختر دانشجو با ترس و گریه با کمک دوستانش سعی در نجات از دست مامورین داشت. این اتفاق باعث جمع شدن مردم شده بود و از این رفتار بد صدای همه درآمده بود. این کش و واکش ها و اصرار نابجا برای سوار کردن دختر جوان بقدری شدت داشت که توسل دختر به درب خودرو برای جلوگیری از سوار شدنش باعث شد که درب خوردو ون گشت ارشاد کنده شود. بماند که چه کردند و چه شد . به هر حال دختر را به زور  سوار ون کردند . اما برخی از افراد از دیدن این صحنه ها خشمگین شده و به جلوی خودرو رفتند تا از حرکت آن ممانعت کنند. در میان این افراد یک بانوی میان سال که خود را همسر شهید معرفی کرد به سمت پلیس مرد رفت و با او برخورد کرد و گفت همسر من شهید نشده است که در تهران به ناموس هموطنانش تعرض کنند. با چه حکمی و چه مجوزی دختر مردم را کتک می زنی و به او دست می زنی؟؟ این بحث بقدری بالا گرفت که مامور شروع به بی احترامی کرد و از لفظ فاحشه استفاده کرد!!  و هرطور که بود به همراه همکارانش غائله را خاتمه دادند و به همراه دختر جوان محل را ترک کردند و رفتند…
امروز بعد از ۶ سال اگر از من بپرسند آیا دختر دانشجو سزاوار این رفتار و برخورد بود قطعاً می گویم نه. چرا که نه بد حجاب بود. نه آرایش غلیظ داشت و نه پوشش زننده و تنگ! هنوز آن صحنه را بخاطر دارم. و مطمئنم ماموران گشت ناجا به نا حق با آن دختر جوان برخورد کردند. حتی مانتویی که بهانه کردند کوتاه هم نبود. چگونه می شود که از میان سه نفر کسی که حجابش کاملتر است را بگیرند و ببرند؟؟ نمی دانم سرنوشت آن دختر جوان چه شد و با ماموران خاطی چه کردند. اما این را می دانم که هیچ کدام از دخترانی که گشت ارشادی شدند ارشاد که نشدند هیچ شاید به دلیل رفتار ناشایست و برخوردهای سلیقه ای و خارج از چهارچوب اخلاقی و اسلامی برخی از ماموران دین زده هم شده اند. من مخالف حجاب نیستم. مخالف امر به معروف نیستم . به قانون احترام می گذارم و مسلما همه باید به قانون احترام بگذارند و به آن اعتنا کنند. اما با قانون شکنی در لباس قانون مخالفم. با رفتارهای سلیقه ای و بدون معیار موافق نیستم. مامور گشت ارشاد یا هرکسی که مسئولیتی در این زمینه دارد اول باید بداند که طرف مقابل او انسان است. و انقدر باید آگاه به مسائل باشد که با زبانش بتواند متخلف را ارشاد کند نه با ضرب دستش! یا این افراد دوره ندیده اند و یا اینکه در انتخاب این افراد اشتباه رخ داده است. مسئولین و فرماندهان محترم ناجا کسانی را برای امر ارشاد و هدایت جوانان بکار گیرند که افرادی مومن و صالح باشند. به کارشان عشق بورزند و در احیای امر به معروف و هدایت جوانان مشتاق باشند.  معلوم است که رفتار بد تاثیر مثبت ندارد. کدام انسانی  را دیده اید با کتک و زور اهل گردد؟؟  فهوای کلام من این نیست که همه مامورین گشت ارشاد بد هستند و یا درستکار نیستند. خیر. در این کار حساس حتی یک مورد تخلف هم زیاد است. واقعا اگر قصد گشت ارشاد ، ارشاد کردن باشد بهتر است در روش و آموزش نیروهای این بخش تجدید نظر شود. نمی شود که هربار اتفاقی بیفتد، جامعه تحت تاثیر آن قرار بگیرد و مسئولین بیانیه بدهند و کار به توبیخ و تنبیه بعد از واقعه بیانجامد. علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.