رسا نشر – خبر روز

این راه به گورستان می‌رود…

پزشکی و سلامت صفحه نخست

 

کرونا, این راه به گورستان می‌رود…, رسا نشر - خبر روزکرونا این دشمن جان، هر لحظه به ما نزدیکتر می‌شود و البته اینکه مرگ فقط برای همسایه نیست و اگر با همین فرمان بی توجهی پیش رویم، راهی که می‌رویم قطعا به تاریک‌خانه گورستان ختم می‌شود…

کمتر کسی است که این روزها کرونا را در یک قدمی خود و بیخ گوشش حس نکرده باشد، پارچه‌های سیاهی که به دیوار خانه‌های شهرها و در همسایگی‌مان به چشم می خورند، حجله‌های عزاداری در خیابان‌ها که با گل و عکس جوانی تزیین شده‌اند و … همه گویای آن است که کرونا این دشمن جان، هر لحظه به ما نزدیکتر می‌شود و البته اینکه مرگ فقط برای همسایه نیست و اگر با همین فرمان بی توجهی پیش رویم، راهی که می‌رویم قطعا به تاریک‌خانه گورستان ختم می‌شود…

رسم این روزهای کرونا در کشورمان، رسم جان گرفتن است، رسم رکورد زدن‌های پیاپی. یک روز ۴۰۰ نفر، یک روز ۴۳۰ نفر و یک روز  ۴۵۸ نفر را می‌کُشد و جان هموطنان‌مان را می‌گیرد. دیگر برایش فرقی ندارد پیر یا جوان، همه را در یک آتش می‌سوزاند و داغی را بر دل خانواده‌ها می‌گذارد. یک روز پدر و مادری را از فرزند می‌گیرد و روز دیگر فرزندی را از پدر و مادرش…

در حال حاضر ایران در رتبه چهاردهم دنیا از نظر میزان ابتلا به کرونا ایستاده است و در عین حال آمار مرگ‌های ناشی از کرونا در کشورمان بسیار بالاست؛ به طوری که بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، و روند بیماری ثبات با تغییرات مختصر صعودی را نشان می‌دهد؛ چراکه این روزها با عادی‌انگاری کرونا، همه دوباره دور هم جمع می‌شوند، خانواده‌ها به دیدار عزیزان می‌روند، گل می‌گویند و گل می‌شنوند و می‌خندد، اما دریغ که این خنده‌ها و گل گفتن‌ها چه زود به اشک ماتم و پشیمانی جانسوز بدل می‌شود. چه بسیار خانواده‌هایی که با یک بوسه و بغل و با یک دیدار پر از دلتنگی، عزیزشان را از دست داده‌اند و حالا باید با یادش و با احساس گناهی که شاید هیچ‌گاه فراموش نشود، سر کنند.

این روزها البته تعداد بیماران بدحال مبتلا به کرونا زیاد شده است؛ چراکه رفت و آمدها را با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، پدرها و مادرهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و… آغاز کرده‌ایم و بدا آن روز که از دست‌شان دهیم و در سوگ‌شان بنشینیم. در حالی که دیگر هیچ کاری از دست‌مان برنمی‌آید.

کرونا, این راه به گورستان می‌رود…, رسا نشر - خبر روز

وقتی یک نفر تمام خانواده اش را به کرونا مبتلا می کند

باید توجه کرد که بر اساس مطالعات علمی انجام شده و به گفته دکتر علیرضا رییسی-معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در تحقیقاتی که در دنیا صورت گرفته است مشاهده کردند ۳۱ درصد از درگیری‌ها، درگیری دورهمی‌های خانوادگی است  که در کشور خودمان هم آمارها همین وضعیت را نشان می‌دهند. بنابراین مهمانی‌های خانوادگی یکی از کانون‌های اصلی انتقال بیماری کووید-۱۹ است. بویژه آنکه در مکان‌های سربسته و محلی بدون تهویه برگزار شود.

بر همین اساس پاساژگردی ها و حضور در اماکن عمومی سربسته و شلوغ هم از دیگر نقاط خطر است. به همین دلیل با توجه به سرد شدن هوا اکیدا توصیه می‌شود این موضوع را مدنظر داشته باشند که اگر یک فرد مثبت حتی بدون علامت در جمعی حضور داشته باشد، بعد از نهایتا چهار ساعت می‌تواند همه‌ اعضای حاضر را مبتلا کند.

اعمال محدودیت های جدید کرونایی از امروز

البته با افزایش ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹، مسوولان امر در ستاد مقابله با کرونا دست به کار شدند و را برای کنترل کرونا در این پاییز دشوار که تخت‌های بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها پر شده‌اند و کادر درمانی هم خسته و فرسوده‌اند، اتخاذ کرده‌اند. بر این اساس بود که به گفته رییسی – سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ۸۹ شهرستان در وضعیت بحرانی بودند و بر همین اساس در محدودیت شدید به سر می برند. همچنین تا جمعه هفته جاری نیز در ۲۵ مرکز استان که محدودیت‌های مشاغل ۳ و ۴ را داشتند، محدودیت ها همچنان ادامه خواهد داشت.

در عین حال قرار شده که از امروز – ۲۰ آبان ماه ممنوعیت فعالیت مشاغل ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ هر روز به مدت یک ماه، اجرا شود.

مقابله با کرونا محله محور می شود

از طرفی طرح و درگیر شدن همه‌ مردم بویژه خانه‌ها و خانواده‌ها به عنوان کانون اصلی در مقابله با کرونا نیز از روز گذشته در کشور آغاز شده است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت قرار است برنامه‌ای با عنوان بسیج محله و با همکاری خانواده‌ها و محلات برای مقابله با کرونا به کمک بسیج، اجرا شود. در این طرح سه محور اصلی در حوزه مراقبت، حمایت و نظارت مدنظر است که با همکاری مردم و کمک مراکز بهداشتی مناطق اجرا می‌شود. به طوری که به گفته دکتر سعید نمکی- وزیر بهداشت در این حرکت جدید برای بیماریابی زودرس در اقدامی محله محور فعالیت می‌کنیم که افزایش تست‌ها و قرنطینه‌ به موقع نیز از تاکیدات این بخش است.

با این وجود هنوز عده‌ای کرونا را جدی نگرفته‌اند و بازار سفرها ودورهمی‌هایشان گرم است. برخی هم از محدودیت‌ها به نوعی سوءاستفاده کرده و بساط پاساژگردی و گردش و حضور در تفرجگاه ها و بوستانها را ساز می‌کنند. در حالیکه جزء جزء بی‌توجهی‌های ما می‌تواند جمع زیادی را درگیر بیماری کرده و حتی آنها را به کام مرگ فرستد. خود این افراد هم  در خطرند، یعنی هم جان خودشان را به خطر می اندازند، هم جان عزیزان و اطرافیان‌شان و هم جان مردم‌ را. هر بار خارج شدن از منزل، هر بار سفر، هر بار پاساژگردی و گردش و… می‌تواند به هزینه گزاف از بین رفتن جانی ختم شود.

کادر درمان دیگر توان ندارد

در شرایطی که پزشک و پرستار و سایر کادر بهداشت و درمان بعد از  ۹ ماه جان کندن و دست و پنجه نرم کردن با کرونا، دیگر توان نداشته، نفسی برایشان نمانده و جسم و روح‌شان خسته شده است، اما همچنان برای مقابله با کرونا ایستاده‌اند. هرچند که این ایستادگی هم حدی دارد و اگر ، دیگر باید فاتحه شکست کرونا را خواند. بر همین اساس هم و اعلام کردند که با توجه به وضعیت موجود، گرفتاری بشدت رایج خوشه‌های خانوادگی و جمعیتی و ابتلای جمع زیادی از همکاران مدافع سلامت و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی-درمانی که برچالش های موجود خواهد افزود و همچنین  دانسته ها، گفتنی ها و ناگفته ها، ضرورت اقدام مداخله‌ای مناسب و عاجل جهت کاهش گسترش بیماری ظرف هفته های آینده اجتناب ناپذیر و امری محتوم است.

کرونا, این راه به گورستان می‌رود…, رسا نشر - خبر روز

زمستان سخت و درخواست تعطیلی

در شرایطی که وزیر بهداشت هشدار داده که “زمستانی سخت‌تر از پاییز در راه است”، بسیاری از کارشناسان و متخصصان بر تعطیلی دو هفته‌ای در تهران و برخی مراکز استانها و مناطق پرخطر بویژه جهت بازیابی توان کادر درمان اصرار داشته و اعلام کرده‌اند که این اقدام می‌تواند در کاهش بار بیمارستان‌ها موثر باشد. در این زمینه دکتر سیما سادات لاری- ، اعلام کرد که به جز تهران، بسیاری از بیمارستان‌ها در شهرهای بزرگ کشور نیازمند بازیابی توان خود هستند. کادر بهداشت و درمان پس از گذشت بیش از هشت ماه از مقابله با کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی و ابتلای بسیاری از نیروها به ویروس کرونا و حتی شهادت نیروهای ارزشمند نظام سلامت، دچار خستگی شده‌اند که این خستگی بیش از حد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در کیفیت ارائه خدمات شود.

وی تاکید کرد: بسیاری از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این تقاضا را دارند که تعطیلی دو هفته‌ای برای بازیابی توان نظام سلامت اجرایی شود. به هر حال این درخواست به وزیر بهداشت جهت طرح در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شده و در این زمینه باید ستاد ملی تصمیم گیری کند.

حال اگر تعطیلی دو هفته‌ای اجرایی شود، باید نظارت دقیقی هم بر ممنوعیت سفرها اعمال شود تا تعطیلی منجر به افزایش سفر و بالا رفتن مجدد ابتلا به کرونا در استانهای مسافرپذیر نشود. از طرفی ما مردم هم باید همدل با نظام سلامت در مقابل کرونا بایستیم؛ چراکه بی تردید در شرایط فعلی مسیر دورهمی‌ها، سفرها، گردش‌ها و خوش‌گذرانی‌هایمان به تاریک‌خانه گورستان خواهد رسید…

کرونا, این راه به گورستان می‌رود…, رسا نشر - خبر روز

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

پایگاه خبری تحلیلی رسانشر
تازه ترین خبرهای ایران و جهان دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی