نکاتی درباره فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت در نانوایی

 

نکاتی درباره فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت در نانوایی|خبر فوریهمزمان با شیوع کرونا در کشور ، برخی فعالیت‌ها مانند پخت نان، کیک و… در خانه‌ها رواج یافت؛ موضوعی که با طولانی شدن روند کرونا، کمرنگ‌تر شد و بازهم خانواده‌ها نان خود را از نانوایی‌ها تهیه کردند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، نکات زیر هنگام مراجعه به نانوایی‌ها باید رعایت شود:

_ از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل حتما ماسک بزنیم.

_ در صورتی که بیماری زمینه‌ای (مانند بیماری قلبی-عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری های تنفسی و …) و یا نقص ایمنی (شیمی درمانی، پیوند اعضا و …) داریم حتی المقدور از رفتن به نانوایی خودداری کنیم.

_ در هنگام داشتن علایم سرماخوردگی مانند تب، سرفه، گلودرد و یا تنگی نفس از رفتن به نانوایی خودداری کنیم.

_ در صورت مواجه با فردی از کارکنان نانوایی که علایم سرماخوردگی مانند سرفه و یا سایر علایم تنفسی دارد، به متصدی و مدیریت آن جا اطلاع دهیم.

_ مواجهه چهره به چهره با کارکنان نانوایی را کاهش دهیم.

_ از ورود به داخل نانوایی خودداری کنیم. مگر آنکه نانوایی فضایی با احتساب رعایت فاصله یک متر حداکثر برای پنج نفر را داشته باشد.

_ در صف نانوایی فاصله حداقل یک متر را رعایت کنیم و در صورت وجود خط کشی، در نقاط و محل های تعیین شده بایستیم.

_ در هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانیم و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله در دار بیاندازیم. در صورتیکه دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنیم.

_ توجه کنیم نانوایی تهویه مناسب داشته باشد و هوای تازه در جریان باشد (به عنوان مثال استفاده از تهویه طبیعی با بازکردن در و پنجره ها و تعویض مرتب هوا).

_ استعمال دخانیات در محیط نانوایی ممنوع است.

_ توجه کنیم که کارگران در نانوایی مجهز به وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، ماسک و لباس کار مناسب باشند.

_ از نانوا خواهش کنیم نان‌ها را با انبر بر روی سفره/ پارچه قرار دهد.

_ از آبخوری و یا آب سرد کن در محیط نانوایی استفاده نکنیم.

_ توجه کنیم که نان های فانتزی و محلی در واحد صنفی به صورت کامل با روکش قابل روئیت پوشیده شده باشد.

_ متصدی، مدیر یا مالک نانوایی موظف است یک جعبه دستمال کاغذی به منظور استفاده شاغلین و مشتریان در کنار دستگاه کارت خوان محل صنفی قرار دهد.

_ قبل از دست زدن به نان، اگر دستان آلوده شده است از یک ضدعفونی کننده دست استفاده کنیم.

_ اجازه ندهیم نان در نانوایی خنک شود. بهتر است نان را داغ داغ در سفره و یا پارچه نان قرار داده و ببندیم. اگرچه نان کمی نرم می‌شود اما این روش برای سلامتی مهمتر است.

_ از چاقو، کاتر، برس و سایر وسایل مشترک در نانوایی استفاده نکنیم.

_ سفره و یا پارچه نان را روی پیشخوان و میز نانوایی قرار ندهیم.

_ از پرداخت وجه نقد خودداری کنیم و پرداخت ترجیحا”به صورت آنلاین و یا استفاده از اپ ها و یا کارتخوان باشد و صرفا خودمان انجام دهیم.

_ به محض ورود به خانه، اول دست ها را بشوییم، سپس به سراغ نان‌ها برویم. البته دقت کنیم پشت سفره و یا پارچه نان به نان نخورد و بعد از هر بار نانوایی رفتن، سفره و یا پارچه نان را بشوییم.

_ تنها راه اطمینان از آلوده نبودن نان حرارت دادن مجدد آن در منزل قبل از مصرف است.

_ نان‌های کارخانه‌ای بدون دخالت دست تولید و بسته بندی می‌شوند اما برای اطمینان بعد از خرید، کیسه روی آن را بشوییم و نان را قبل از مصرف در فر، تابه گرم، مایکروفر و یا تستر حرارت دهیم.

_ برای اعلام و گزارش عدم رعایت نکات بهداشتی در نانوایی ها با شماره تلفن ۱۹۰ «سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی» تماس بگیریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.