عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو

 
عاشقانه‌های تاریخی معمولا با استقبال مواجه می‌شوند، هم بستر نوستالژیک دارند و هم از چیزی مثل «عشق» می‌گویند.
استاد ژانر عاشقانه‌های تاریخی البته که حسن فتحی است با شهرزاد و مدار صفردرجه و شب دهم، بهانه این مطلب اما سریال «بوم و بانو» است.

بوم و بانو 

سریال تاریخی «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی یکی از سریال‌های جدید تلویزیون است که از نیمه شهریور در حال پخش است. سلطانی کارگردان سه گانه «ستایش»، «پس از باران»، «خانه‌ای در تاریکی» است.

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

سریال تاریخی «بوم و بانو» ملودرامی عاشقانه است که در دوره پهلوی اول شکل می‌گیرد؛ داستانی که عنصر نقاشی، ممنوعیت عزاداری در محرم و کشف حجاب در کنار رویداد‌های سیاسی و اجتماعی آن برهه از تاریخ را در دل یک داستان عاشقانه تعریف می‌کند. به اعتقاد برخی «بوم و بانو» اقتباسی سطحی از رمان «چشمهایش»بزرگ علوی است.
مسعود رایگان، بهنام تشکر، دیبا زاهدی، مهدی احمدی، ساغر قناعت، آتیلا پسیانی، مهوش افشار پناه از جمله هنرپیشه‌های سریال بوم و بانو هستند.

مدار صفر درجه

حسن فتحی در طول چند دهه فعالیت با ساخت چند سریال پرطرفدار از جمله «پهلوانان نمی‌میرند» و «شب دهم» ثابت کرد سلیقه بینندگان تلویزیون را می‌شناسد. سریال «مدار صفر درجه» از جمله آثار درخشان حسن فتحی است که می‌توان از آن با عنوان شاهکار یاد کرد.

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

این سریال ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا به فرانسه به خاطر تحصیل در رشتهٔ فلسفه در دانشگاه پاریس را نشان می‌دهد. عاشقانه مدار صفر درجه بر بستر پر حادثه جنگ جهانی دوم می‌گذرد.
شهاب حسینی، رویا تیموریان، آتنه فقیه نصیری، لعیا زنگنه، ایرج راد، مسعود رایگان و پیام دهکردی از جمله بازیگرانی هستند که در این سریال ایفای نقش کردند.

کیف انگلیسی

سیدضیاالدین دری طرح «کیف انگلیسی» را از پدرش گرفته و اولین بار فیلمنامه آن را در سال۷۲ برای ساخت یک فیلم سینمایی نوشته است. فیلمنامه‌ای که درباره آن گفته است: «وقتی برای اولین بار آن را نوشتم بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و حتی گریه کردم.»
داستان این مجموعه درباره منصور ادیبان است که تحصیلکرده رشته حقوق در فرانسه است، پس از شکست در رقابت‌های انتخاباتی مجلس با حمایت «مستانه» دختری از طبقه رجال در انتخابات دوره بعدی مجلس پیروز می‌شود. وی تحت تاثیر مستانه با انگلیسی‌ها آشنا شده و..

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

داستان سریال به وقایع سیاسی دهه ۱۳۲۰ ایران می‌پردازد؛ یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مقاطع تاریخی کشور که نطفه بسیاری از تحولات سیاسی و حکومتی ایران در آن منعقد گردید.
علی مصفا، لیلا حاتمی، فرهاداصلانی، صبا کمالی، محمدرضا شریفی نیا از جمله بازیگران این سریال هستند.

شب دهم 

«شب دهم» یکی از سریال‌های مناسبتی حسن فتحی است. این سریال که برای پخش در ماه محرم ساخته شده بود، روایتگر داستانی عاشقانه است که در بستر دوران رضا خان رخ می‌دهد.

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

حیدر بامرام از لات‌های تهران است. او به طور اتفاقی با شازده‌ای قجری به نام فخرالزمان آشنا شده و به شدت شیفته و دلبسته او می‌شود شرط ازدواج فخرالزمان برای حیدر، اجرای ده شب تعزیه در ماه محرم است.
حسین یاری، کتایون ریاحی، رویا تیموریان، ثریا قاسمی، پرویز فلاحی‌پور از جمله بازیگران این سریال هستند.

در چشم باد 

«در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی قصه زندگی خانواده‌ای است که رویداد‌ها و لحظات تلخ و شیرین زندگی‌شان از دوره قیام میرزا کوچک جنگلی تا آزادسازی خرمشهر در آن به تصویر کشیده می‌شود.
بیژن پسر خانواده خلبان است و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگد. او پس از جنگ دستگیر و به خارج از کشور تبعید می‌شود سال‌های بعد بیژن در دوران جنگ تحمیلی به ایران می‌آید و برای پیدا کردن پسرش راهی جبهه می‌شود.

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

این سریال تاریخی، وقایع سیاسی و اجتماعی سه دوره از تاریخ در سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۲۰ و ۱۳۶۰ را بررسی می‌کند که دوره اول پایان دوره قاجار و دوره پهلوی، دوره دوم جنگ جهانی دوم و دوره سوم یک دوره زمانی خاص در بعد از انقلاب اسلامی ایران را که دوره فتح خرمشهر است، دربرمی‌گیرد.
پارسا پیروزفر، اکبر عبدی، کامبیز دیرباز، سعید نیک‌پور، سحر جعفری جوزانی، فریبا متخصص، لاله اسکندری، ستاره صفرآوه، رضا شفیعی جم، از جمله بازیگران این سریال هستند.

شهرزاد

سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی  از جمله پرمخاطب‌ترین سریال‌های عاشقانه ایرانی نمایش خانگی محسوب می‌شود. وقایع این داستان از بحبوحه کودتا ۲۸ مرداد آغاز می‌شود. شهرزاد و فرهاد دو عاشق دلباخته هستند که برای به هم رسیدن لحظه شماری می‌کنند.

عاشقانه‌_ تاریخی؛ از شهرزاد و کیف انگلیسی تا بوم و بانو|خبر فوری

خط داستان سریال «شهرزاد» در نگاه اول به شکل کلی داستانی عاشقانه است که گاهی در جزئیات برای پیچیده‌کردن آن به مسائل اجتماعی و سیاسی زمانه خود می‌پردازد.
ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، علی نصیریان، پریناز ایزدیار بازیگران این سریال هستند.

نظرات بسته شده است.