گوگل تولد ۲۲ سالگی خود را جشن گرفت

 

۲۲ سال پیش دو دانشجوی دکترا در دانشگاه “استنفورد” آمریکا تصمیم گرفتند یک موتور جستجو به نام “گوگل” بسازند که اکنون بعد از دو دهه منشاء تحولات عظیمی در دنیای مدرن شده و تبدیل به یکی از ارکان زندگی روزمره مردم سراسر جهان شده است.
وبسایت گوگل در سالروز تولد ۲۲ سالگی این شرکت نوشت:
گوگل تولد ۲۲ سالگی خود را جشن گرفت|خبر فوری
همکاری بین بنیان‌گذاران گوگل، “لری پیج”(Larry Page) و “سرگی برین”(Sergey Brin) در یک روز آفتابی در دانشگاه “استنفورد” آغاز شد. این دو دانشجوی دانشگاه استنفورد تلاش کردند تا نحوه تعامل مردم با انبوه اطلاعات در شبکه جهانی وب را بهبود بخشند و در نهایت در سال ۱۹۹۸ گوگل متولد شد و تاریخ را دستخوش تغییر کرد.

نام مشهور جهانی “گوگل” از یک اصطلاح ریاضی برگرفته شده که در حدود سال ۱۹۲۰ به وجود آمده است.

“ادوارد کسنر”(Edward Kasner) ریاضی‌دان آمریکایی هنگام قدم زدن در جنگل‌های نیوجرسی از برادرزاده جوان خود “میلتون سیروتا” خواست تا در انتخاب یک نام برای یک عدد گیج کننده که ۱ با ۱۰۰ صفر بود، به او کمک کند و “میلتون” گفت: “گوگول”(googol)!
این اصطلاح بیست سال بعد با گنجاندن آن در کتابی که “کسنر” در سال ۱۹۴۰ با عنوان “ریاضیات و تخیل” تألیف کرد، به چشم آمد و شایع شد.
در سال ۲۰۰۶، کلمه “گوگل”(Google) به طور رسمی به دیکشنری انگلیسی آکسفورد اضافه شد.
گوگل تولد ۲۲ سالگی خود را جشن گرفت|خبر فوری
از خدمات ارزنده گوگل که دنیای فناوری را دچار تحول اساسی کرده است، می‌توان به ساخت و توسعه گوشی‌های هوشمند، محبوب‌ترین مرورگر جهان به نام “کروم”(Chrome)، سرویس ترجمه “گوگل ترنسلیت”، بزرگترین بستر به اشتراک گذاری ویدیو در جهان موسوم به “یوتیوب”، سرویس رایانامه “جی‌میل”، “نقشه‌های گوگل” و بسیاری از فناوری‌های دیگر اشاره کرد.

شرکت گوگل در اصل در تاریخ چهارم سپتامبر راه‌اندازی شده و چهار روز مختلف برای تولد آن روایت شده است، ولی خود گوگل از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون رسما تاریخ ۲۷ سپتامبر(۵ مهر) را به عنوان سالروز تاسیس خود اعلام کرده و به همین مناسبت هم هر ساله در این روز لوگوی خود را تغییر می‌دهد.

امروزه گوگل با بیش از ۱۰۰ زبان دنیا فعالیت می‌کند و سالیانه تریلیون‌ها سوال‌ کاربران خود را پاسخ می‌دهد.
ناگفته نماند که شرکت “الفبت”(Alphabet) کمپانی مادر گوگل نیز یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا بوده و در زمینه‌هایی همچون افزایش طول عمر، خودروهای خودران و توسعه سیستم عامل اندروید فعالیت می‌کند.

 

نظرات بسته شده است.