رسانشر- خبر روز
صفحه نخست اعتقادی

آیت‌الله صانعی درگذشت

5f5c5a0c09927_2020-09-12_09-48
آیت‌الله صانعی مرجع تقلید شیعیان درگذشت.

آیت‌الله یوسف صانعی که روز گذشته بر اثر زمین خوردگی و مصدومیت جدی ناشی از آن در بیمارستان فرقانی قم بستری شده بود، صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

صفحه اینستاگرام این مرجع تقلید خبر درگذشت وی را اعلام کرد و نوشت:

در ایام شهادت حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) روح بلند آزاد مرد عرصه علم و اجتهاد، فقیه نواندیش، بقیة السلف شاگردان حضرت امام خمینی(سلام الله علیه)؛ حضرت آیت الله العظمی صانعی (قدس سره) به دیدار معبودش شتافت و کوله‌ باری از غم و اندوه را بر دل مشتاقانش قرار داد.

آیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید بود که مواضع سیاسی متفاوتی داشت.
او که ۸۳ سال سن داشت و زاده اصفهان بود، در دهه شصت و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ دادستان کل کشور بود.
او که بیشتر به‌خاطر مواضع انتقادی‌اش پس از انتخابات ۸۸ مشهور است، مواضع فقهی جنجالی داشته و به‌خصوص در حوزه حقوق زنان، فتاوای بحث برانگیزی داشته است.
به‌طور مثال، اعلام سن 13 سال برای سن تکلیف دختران، عدم شرطیت مردبودن در مرجعیت دینی، عدم شرطیت مردبودن در کلیه مناصب حکومتی، عدم شرطیت مردبودن در قضاوت، تساوی زن و مرد در قصاص نفس و اطراف و تساوی دیهٔ زن و مرد در دیهٔ نفس و اطراف از جمله این فتاواست.

آخرین عکس از واپسین لحظات حیات آیت الله العظمی صانعی در بیمارستان

مراسم تشییع برای رحلت حضرت آیت الله یوسف‌صانعی برگزار نمی‌شود

دفتر این مرجع تقلید شیعه اعلام کرد: با توجه به وصیت آن عزیز سفر کرده، در ایام کرونا هیچگونه مراسم از تشییع و… برگزار نمی‌شود

فرزند آیت الله صانعی: به احتمال زیاد پیکر پدرم در «گلزار شیخان قم» به خاک سپرده خواهد شد
فرزند ارشد آیت الله یوسف صانعی با تأکید بر این که طبق وصیت پدرش برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در میان مردم، هیچ مراسمی برگزار نخواهیم کرد، محل تدفین این مرجع تقلید شیعیان را اعلام کرد.

حجت الاسلام سعید صانعی در گفت وگو با ایلنا، در خصوص محل تدفین پدرش مرحوم آیت الله صانعی، اظهار کرد: به احتمال زیاد پیکر این مرجع فقید در گلزار شیخان قم به خاک سپرده خواهد شد.

فرزند ارشد مرحوم آیت الله یوسف صانعی در خصوص زمان برگزاری مراسم تدفین هم گفت: طبق وصیت مرحوم حضرت آیت الله صانعی، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در میان مردم، مراسم تشییع و ترحیم برگزار نخواهد شد و ما هم برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری در جامعه، زمان مراسم تدفین را اعلام نمی کنیم اما قاعدتا باید صبر کنیم تا عموی مان آیت الله حسن صانعی به قم برسند تا خاکسپاری و تدفین صورت گیرد.

تصاویری از آیت‌الله صانعی؛ از حضور در جبهه با لباس رزم تا بستری شدن در بیمارستان را اینجا ببینید.

 

منبع: خبرفوری

مطالب مرتبط