دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه ای برگزار می‌شود/ ایجاد ۲ هزار شغل مرتبط با کسب و کار مجازی

نشست خبری دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با حضور سید مرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد، محمدصادق افراسیابی دبیرکل همایش، بهاره نصیری دبیر علمی همایش، پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۳ اسفندماه در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. به گزارش عصرایران، […]

نشست خبری دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با حضور سید مرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد، محمدصادق افراسیابی دبیرکل همایش، بهاره نصیری دبیر علمی همایش، پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۳ اسفندماه در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش عصرایران، محمدصادق افراسیابی دبیرکل دومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی گفت: در سال ۹۵ نخستین همایش برگزار شد و ما تأکید داشتیم که نتایج این همایش مستندسازی شوند. در نتیجه نتایج این همایش در ۳ کتاب سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی دو جلد و کتاب تحقیقات برگزیده همایش منتشر شد.

وی افزود: این همایش از ۱۲ تا ۱۴ آبان‌ ماه ۹۷ با تأکید بر رویکردهای آموزشی، شناختی و تربیتی در ۲ بخش علمی ـ پژوهشی و تجربی ـ کاربردی برگزار می‌شود.

افراسیابی تاکید کرد: ما به دنبال این هستیم که هر رویدادی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رخ می‌دهد پیوست سواد رسانه‌ای داشته باشد. البته در این جریان معاونت سینمایی نیز ما را همراهی کردند و در جشنواره فیلم فجر امسال پیوست رسانه‌ای داشتند. امیدواریم سایر نهادهای دیگر همانند معاونت مطبوعاتی نیز به این جریان بپیوندند.

در ادامه دکتر مرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات گفت: سعی شد محورهای همایش کاربردی باشد و بتوانیم چکیده علمی پژوهشی را به علمی کاربردی تبدیل کنیم. در خصوص پسوند سواد اطلاعاتی در دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای هم باید بگویم، با توجه به اینکه ارتباط نزدیکی با دبیرخانه دسترسی آمار و اطلاعات دارم، می توانم بگویم که هنوز مردم حقوق خود را نمی دانند و این باعث شده کمتر از پنجاه درصد نهادها و دستگاه ها این همکاری اطلاعاتی را شروع کنند.

وی ادامه داد: در نشست های این همایش، افراد نخبه علاقه مند و دارای انگیزه را آموزش می دهیم و به نوعی آنها را جذب کار می کنیم. پروژه «فرهنگ یار» که یکی از اقدامات ما در این زمینه است، تا کنون ۳۵هزار عضو گرفته است. کسانی که در این پروژه مشارکت می کنند افرادی هستند که برای آنها آموزش های مختلف گذاشته شده و در چرخه نیازهای روزانه باتوجه به علایقی که از خودشان می گیرند، کار فرهنگی را آغاز می کنند. ما هم وظیفه حمایت از تولیدکنندگان را به عهده داریم.

موسویان رئیس همایش سواد رسانه ای همچنین عنوان کرد: تاکنون نزدیک به ۷۰۰ شخصیت حقیقی مجوز کسب و کار فرهنگی دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرده‌اند. آن‌ها در شبکه‌ای به نام شبکه ملی فرهنگ ثبت‌نام می‌کنند؛ در این شبکه مؤسسات حرفه‌ای موفق حضور دارند و ارتباط این عزیزان به صورت شبکه‌ای در حال شکل گیری است.

وی اظهار داشت: با این مفهوم، کار شبکه‌ای هزینه‌ها و موازی ‌کاری‌ها را کاهش می‌دهد و به افراد اجازه می‌دهد راه رفته توسط دیگران را دوباره طی نکنند. در این زمینه البته تجربه عملیاتی دقیق نداریم. البته کار شبکه‌ای را هم مانند کار تیمی نمی‌دانیم و آگاهیم در این زمینه مشکل بسیاری وجود دارد؛ چرا که بسیاری از پروژه‌ها در کانادا، آمریکا و اروپا با دستمزدهای کمتر در کشورهای توسعه‌ یافته پخش می‌شود و بسیاری از دانش‌آموخته‌های ما برای پروژه‌ها بیرون از کشور کار می‌کنند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از ایجاد حدود دو هزار شغل مرتبط با کسب و کار مجازی در کشور توسط جوانان با انگیزه و با میانگین سنی پایین در سالهای اخیر خبر داد.

خسرو سلجوقی نیز دیگر سخنران این نشست خبری بود و عنوان کرد: مناسب‌ سازی فضای مجازی برای کودکان از نوزاد تا سن ۱۸ سالگی از دغدغه‌های اصلی وزارت ارشاد است. در این راستا برگزاری این همایش با موضوع خانواده یکی از اقداماتی است که در این باره قرار است انجام شود.

سلجوقی ادامه داد: ما باید بتوانیم خانواده‌ها را آگاه کنیم تا بدانند چه میزان اطلاعاتی را باید مصرف کنند. این موضوع باید از سطوح پایین و در سنین مختلف آموزش داده شود. البته آنقدر این فضا امکان ظرفیتی دارد که ما می‌توانیم برای هر فرد آموزشی جداگانه داشته باشیم و در واقع رویکرد اصلی ما این است که به جای آموزش‌های رده‌بندی شده در گروه‌های سنی به سمت آموزش‌های فردی برویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.