رسانشر – خبر روز

شرط لاریجانی برای نامزدی چیست؟

سیاسی
5f449bf2d67d6_2020-08-25_09-34
صبح نو در شماره روز سه شنبه خود نوشته است که علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ برخی شرط ها را مطرح کرده است. در عین حال اصلاح طلبان هم برای حمایت از لاریجانی تردید دارند و مشغول رایزنی هستند.

آن طور که این روزنامه نوشته، شرط اصلی علی لاریجانی علاوه بر حمایت اصلاح طلبان، نامزدی او از جانب راست سنتی است به نحوی که فقط نامزد اصلاح طلبان نباشد و مانند حسن روحانی از حمایت برخی راست گرایان هم برخوردار باشد.

لاریجانی از اینکه فقط از جانب اصلاح طلبان حمایت شود راضی نیست و معتقد است اجماع بر او به عنوان گزینه ائتلافی شامل میانه روهای جناح راست و چپ به نفع آینده سیاسی او است و به نوعی شرط حضور او در انتخابات است.

لاریجانی خود می داند که بخش مرکزی اصول گرایان از او حمایت نخواهند کرد ولی حمایت جریان راست سنتی می تواند او را از مساوی شدن با اصلاحات نجات دهد.

در میان اصلاح طلبان هم برخی تردیدها درباره نامزدی لاریجانی وجود دارد. برخی او را فاقد جذابیت لازم برای رای آوری می دانند و برخی دیگر ادامه اصلاح طلبی با گزینه های ائتلافی و حداقلی را به ضرر جریان اصلاحات و ادامه راهی می دانند که با روحانی طی شده. موافقان او که عمدتا مایل به کارگزاران و حزب اعتدال و توسعه هستند معتقدند هم او مشکلی برای تایید صلاحیت ندارد و هم اینکه در صورت پیروزی بایدن می توان بدنه اصلاحات را برای رای دادن به او قانع کرد که البته این گزاره مخالفان بسیار جدی دارد.

پیام بگذارید

پایگاه خبری تحلیلی رسانشر
تازه ترین خبرهای ایران و جهان دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی