رسانشر – خبر روز

توضیح همتی درباره آینده قیمت دلار

اقتصادی ویژه
5f14960004872_2020-07-19_23-20
رییس کل بانک مرکزی درباره نوسانات اخیر بازار ارز توضیحاتی را در صفحه شخصی اش در فضای مجازی ارائه کرد.

رییس کل بانک مرکزی در حالی که عنوان سخنی با مردم عزیز و فعالان محترم اقتصادی را برای نوشته خود برگزیده، تأکید کرده است: این روزها بنا به دلایلی که مشخص است و قبلاً نیز اعلام کرده بودم، بازار ارز دچار نوسان شده است. با اقدامات در دست اجرا به تدریج و در روزهای آینده بازار ارز به آرام خواهد رسید.

وی گفته است: این تصور که بانک مرکزی و دولت برای کنترل بازار ارز اقدامی نمی‌کند یا اینکه تصور می شود برای تامین کسری یا دلایل دیگر، نرخ ارز را بالا می‌برند،‌  بی‌اساس و یک برداشت و تصور کاملاً اشتباه است.

او ادامه داد: دستورالعمل جدید در خصوص نحوه برگشت ارز به چرخه اقتصاد و تأمین ارز واردات کشور چند روزی است عملیاتی شده است. در این دستور العمل، عملاً زمینه‌ای برای ایجاد تراکم غیرعادی تقاضا و نیز سوء‌استفاده از ان باقی نمی ماند. به همین دلیل در مقاطع دو هفته اخیر، در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود، برخی سودجویان در صدد فروش ارز به واردکنندگان با نرخهای نامتعارف بوده‌اند.

همتی اعلام کرد: به واردکنندگان محترم توصیه می کنم که چند روزی را تحمل کرده و از چند روز آینده، به تدریج نیاز خود را از‌ساز‌ نیما تأمین کنند. از صادرکنندگان محترم نیز انتظار می رود در فرصت چند روزه باقیمانده از فرصت ایفای تعهد،ارزهای خود را با نرخهای منطقی در بازار عرضه کنند تا خریدار لازم را داشته باشد.

وی گفته است: از صادرکنندگان عزیزی که تا امروز با بازگرداندن ارز در خدمت تولید و اشتغال کشور بوده‌اند، قدردانی می‌کنم . مردم عزیز مطمئن باشند بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و اعاده ثبات و برگشت به نرخ های تعادلی تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.

منبع: خبرآنلاین

پیام بگذارید

پایگاه خبری تحلیلی رسانشر
تازه ترین خبرهای ایران و جهان دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی