۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن

حواشی جالب مربوط به فیلم‌های بتمن

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن

فیلم‌های بتمن پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اند. با این حال، همواره محبوب بوده‌اند و توجه زیادی به سمت‌شان معطوف شده است؛ حقایق عجیبی نیز مربوط به آن می‌توان یافت که در این مقاله سعی خواهیم کرد به بررسی ۱۰ تا از آن‌ها بپردازیم.

فرانچایز بتمن را می‌توان یکی از باکلاس‌ترین و پرخرج‌ترین آثار هالیوودی به حساب آورد که در طول سال‌ها توانسته طرفداران زیادی به دست بیاورد. از این شخصیت، فیلم‌های زیادی نیز ساخته شده که نتیجه‌ی آن وجود هفت بازیگر متفاوت در نقش او می‌باشد! بتمن در میان فیلم‌های ابرقهرمانی از جایگاهی قابل احترام برخوردار است و تعدادی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی مربوط به شخصیت بتمن می‌شوند. زمانی که دقیق‌تر به این مجموعه نگاه می‌کنیم حقایق و نکات جالبی پیرامون آن به چشم می‌خورد که واقعاً باعث تعجب می‌شود.

در میان آن‌ها می‌توان مصاحبه‌های کاری عجیب، انتخاب بازیگر از روی تابلوی نقاشی یا حتی وجود شهری به نام بتمن و مشکلات قضایی مربوط به آن اشاره کرد. البته از آنجا که بیش از ۵۰ سال به حضور بتمن بر روی پرده نقره‌ای سینما، عادت کرده‌ایم وجود حواشی جالب توجه، ناگزیر بنظر می‌رسد.

فیلم Batman (1989) تنها فیلم بتمن است که در آن تنها یک شخصیت شرور حضور دارد!

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

با وجود اینکه در فیلم‌های مجموعه بتمن همواره یک شخصیت منفی «محوری» حضور دارد؛ با این حال بینندگان عادت دارند که چندین شخصیت منفی را مقابل او ببینند که به طور همزمان برایش مشکل آفرینی می‌کنند. فیلم Batman، تنها اثری می‌باشد که در آن فقط و فقط یک شخصیت منفی حضور دارد و آن هم جوکر با بازی جک نیکلسون است. در دیگر فیلم‌های مربوط به بتمن، بیش از دو شخصیت منفی دیده‌ایم.

چندین دلیل برای این امر می‌توان ذکر کرد؛ در آن زمان هنوز موفقیت فیلم‌های سوپرهیرویی مثل الان تضمین شده نبود، به همین دلیل سازندگان توجه خود را صرفاً معطوف به یک شخصیت کرده بودند. همچنین، جوکر در این فیلمِ بتمن حضوری بسیار پر رنگ دارد، تا حدی که اصلاً نیازی به شخصیت‌های منفی دیگر احساس نمی‌شود. جک نیکلسون در این فیلم به خوبی درخشیده و به تنهایی حضوری ماندگار در برابر بتمنِ مایکل کیتون داشته است.

شان یانگ بخاطر زیاده‌روی از نقش کت‌وومن کنار گذاشته شد

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

شان یانگ یکی از بازیگرانی بود که برای شخصیت کت‌وومن در فیلم Batman Returns در نظر گرفته شده بود. او پس از «زیاده‌روی» در یک صحنه‌ی اسب سواری از کل این پروژه کنار گذاشته شد! او در تست بازیگری خود با لباس این شخصیت در صحنه حاضر شد اما پس از آن، مارک کنتون (Mark Canton)، مدیر اجرایی وارنر بروز اعلام کرد که یانک به دلیل «انرژی بیش از حد» از پروژه خط خورده است.

این نقش نهایتاً به میشل فایفر رسید و همگی هنرنمایی او در این فیلم را دیده‌ایم. با این حال، یانگ از کنار گذاشته شدن خوشش نیامد و خیلی زود در برنامه‌ی The Joan Rivers Show با لباس کت‌وومن حضور پیدا کرد. او بعدها اعلام کرد که قصدش از این کار شوخی بوده اما استودیوی سازنده مطمئناً آن را به این شکل برداشت نکرد. تست بازیگری شان یانگ همواره به عنوان مثالی از زیاده‌روی در اجرای نقش یاد شده است.

ویل شورتز با دست‌مزد ۲ هزار دلار، معماهای ریدلر در فیلم Batman Forever را نوشت

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

در فیلم Batman Forever، قهرمان خفاشی ما در مقابل ریدلر قرار می‌گیرد که با بازی خیلی خوب جیم کری ماندگار شده است. در طول این فیلم، بتمن می‌بایست یک سری معما حل کند تا هوش خود را به چالش بکشد و نشان بدهد که ریدلر تا چه حد می‌تواند قوی باشد. هر چند که فرض می‌شد خود فیلم‌نامه‌نویس‌ها معماها را طراحی کنند اما این کار را ویل شورتز انجام داد. او که ویراستار پازل‌های نیویورک تایمز در آن زمان بود با دست‌مزد ۲ هزار دلار چندین معما برای این فیلم نوشت. او همچنین طراح تورنمنت کراس‌ورد آمریکا می‌باشد که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مراسم پازل‌های کراس‌ورد در ایالات متحده است.

کریستین بیل برای ایفای نقش بتمن مجبور شد وزن خود را کاهش بدهد!

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

می‌دانیم که کریستین بیل پس از ایفای نقش در فیلم The Machinist به پروژه‌ی Batman Begins پیوست. او برای بازی در فیلم نخست ۶۲ پوند وزن کم کرده بود و حین فیلم‌برداری ۱۲۰ پوند وزن داشت. پس از اتمام فیلم، او برای ایفای نقش بتمن وزن اضافه کرد و طی شش ماه ۱۰۰ پوند سنگین‌تر شد تا بتمنی را با ۲۲۰ پوند وزن شاهد باشیم.

با این حال کریستوفر نولان، احساس کرد که بیل زیادی چاق شده است و او را مجبور کرد که تا آغاز فیلمبرداری ۲۰ پوند کم کند. کریستین بیل یکی از منعطف‌ترین بازیگران هالیوود است و او را بخاطر تغییر وزن‌های بسیارش بخاطر می‌آوریم، اما این تغییرات در اینجا آنقدر زیاد بود که ممکن بود برای سلامتش خطرآفرین باشد.

کریستین بیل و رابرت پتینسون در لباس بتمن وَل کیلمر تست دادند

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

در فیلم Batman Forever برای اولین بار با لباس معروف بتمن روبرو شدیم که در آن Bat-nipples دیده می‌شد. این امر در ابتدا سبب ناراحتی و نگرانی طرفداران بتمن بود. برای فیلم Batman & Robin هم لباس بتمن دارای نوک پستان بود تا اینکه پس از آن کنار گذاشته شد. با این حال در طولانی مدت، ثابت شد که نوک پستان‌های بتمن در واقع به نفع فرانچایز شده است!

کریستین بیل و رابرت پتینسون نیز برای تست بازیگری خود در لباس معروف وَل کیلمر حاضر شدند. شاید دیدن بتمنِ این دو بازیگر که لباس‌شان ساده بود در Batsuit کیلمر جالب باشد. با این حال، استودیو برای ساختن بتمن‌های جدید، اجازه داد تا بیل و پتینسون را با لباس ایکونیک بتمن ببینیم.

هیث لجر ویدیوهای دست‌ساز جوکر را شخصاً کارگردانی کرد

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

در فیلم The Dark Knight، شخصیت جوکر دو ویدیو به GCN ارسال می‌کند؛ در ویدیوی اول بتمن را می‌بینیم که دارد یک مزدور را شکنجه می‌کند و در ویدیوی دوم یک خبرنگارِ دزدیده شده را مشاهده می‌کنیم که اعلامیه‌ای از سوی جوکر می‌خواند. نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی این دو ویدیو، این است که شخصِ هیث لجر آن‌ها را کارگردانی کرده که سبب شگفتی کارگردان فیلم یعنی کریستوفر نولان نیز شده بود.

زمانی که لجر ویدیوی اول را کارگردانی می‌کرد، خود شخص نولان نیز در دسترس بود تا بر آن نظارت داشته باشد، با این حال لجر اجازه‌ی خلاقیت تام بر روی صحنه داشت. نتیجه‌ی به دست آمده آنقدر خوب بود که برای ویدیوی دوم به لجر اطمینان کامل داشت و حتی برای نظاره بر آن حضور پیدا نکرد. نهایتاً نولان از نتیجه راضی بود و بدون نیاز به فیلمبرداری دوباره همان ویدیوها را تایید کرد. این موضوع، همچنین میزان تعهد کاری هیث لجر را نشان می‌دهد و اینکه او تا چه برای ایفای نقش جوکر زحمت کشیده است.

سناتور سابق، پاتریک لیهی چندین بار در فیلم‌های بتمن حضور پیدا کرده است

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

پاتریک لیهی، سناتور سابق ایالات متحده یکی از طرفداران پرشور شخصیت بتمن می‌باشد. در واقع، او تا حدی طرفدار بتمن بود که چندین بار در طول فرانچایز بتمن حضور پیدا کرد. او در چندین فیلم بتمن، طی چهار دوره‌ی متفاوت ایفای نقش کرده و حتی برای Batman: The Animated Series هم صداگذاری کرده است.

لیهی در فیلم‌های Batman Forever، Batman & Robin، The Dark Knight، The Dark Knight Rises و Batman v Superman: Dawn of Justice حضور دارد. نقش او به عنوان یکی از اعضای گروه کارآفرینی کمپانی وین، احتمالاً خاطره انگیز ترین نقشِ او باشد؛ شخصیتی که در فیلم The Dark Knight به چنگال جوکر می‌افتد. لیهی همین نقش را در فیلم The Dark Knight rises نیز بر عهده داشت. در فیلم Dawn of Justice نیز نقش یک سناتورِ کمک دستِ سوپرمن را ایفا کرد. لیهی، با وجود اینکه دوست داشت بیشتر هم در این فرانچایز حضور داشته باشد اما وظایف مربوط به کنگره مانع از حضورش در فیلم The Batman شد.

شهردار شهر بتمن برای استفاده از نام این شهر از نولان شکایت قضایی کرده است

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

فیلم The Dark Knight، هنگامی که منتشر شد با موفقیتی بسیار عظیم همراه بود و توانست به سودی بیش از یک میلیارد دلار در باکس آفیس دست پیدا کند. محبوبیت این فیلم چنان عظیم بود که شهردار شهر بتمن در ترکیه تصمیم گرفت از وارنر بروز و کارگردان فیلم یعنی کریستوفر نولان شکایت کند!

حسین کالکان (Huseyn Kalkan)، شهردار شهری کوچک به نام بتمن در ترکیه، اعلام کرد که سازندگان این فیلم برای استفاده از نام شهرِ تحت کنترلش اجازه‌ی قضایی نداشته‌اند. شکایت قضایی او پیگیری نشد و خیلی زود کنار گذاشته شد؛ بدیهی‌ست که این اتفاق جنبه‌ی جلب توجه داشته است، چرا که پیش از انتشار فیلم خبری از شهرِ بتمن و شهردارش نبود! مضحک بودن اینِ پیگیری قضایی از همان ابتدا مشخص بود، با این حال هنوز هم یکی از عجیب‌ترین پرونده‌های قضایی در حوزه سینما محسوب می‌شود.

از طریق یک نقاشی بزرگ متوجه شدیم جفری دین مورگان نقش توماس وین را ایفا می‌کند

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

در سال ۲۰۱۵، طرفداران دنیای سینما و کمیک‌بوک‌ها همگی منتظر Batman v Superman: Dawn of Justice بودند. فیلمی که قرار بود عصری جدید برای فیلم‌های مربوط به کمیک‌بوک‌های دی‌سی را آغاز کند و در آن بن افلک برای اولین بار در نقش بتمن حاضر می‌شد تا در مقابل سوپرمن قرار بگیرد. در این فیلم شاهد قتل والدین بروس وین نیز بودیم که محرک اصلی برای تبدیل شدن بروس وین به بتمن بود. نقش‌های توماس و مارتا دین به ترتیب توسط جفرین دین مورگان و لورن کوهن صورت گرفت. نکته‌ی جالب توجه، نحوه‌ی باخبر شدن طرفداران از حضور مورگان در این فیلم بود.

طرفدارانی که در پروسه‌ی تولید این فیلم حضور پیدا کرده بودند متوجه یک نقاشی غول پیکر از توماس وین شدند که شباهت بسیاری با مورگان داشت! پیش از آن حدس‌هایی درباره‌ی حضور او در این فیلم وجود داشت، چرا که در فیلم Watchmen با کارگردانش زک اسنایدر همکار شده بود. با وجود اینکه تا تأیید رسمی مدتی طول کشید، اما آن نقاشی غول پیکر خیلی زود گمان طرفداران را تأیید کرده بود.

صداگذار رئیس جمهور در Batman: The Movie، ون ویلیامز بوده است

۱۰ حقیقت عجیب درباره‌ی فیلم‌های بتمن - ویجیاتو

Batman: The Movie اولین حضور بتمن در سینما به حساب می‌آید. این فیلم که در سال ۱۹۶۶ به روی پرده رفت، قصه‌ی بتمن و رابین را روایت می‌کند که قرار است در مقابل تعدادی از بزرگترین دشمنانِ ایالات متحده قرار بگیرند؛ کسانی که رئیس جمهور را هم برای پرداخت غرامت گروگان گرفته‌اند. نکته‌ی قابل توجه در اینجا، حضور کوتاه اما جذاب ون ویلیامز به عنوان صداگذار شخص رئیس جمهور، لیندون بی. جانسون، می‌باشد.

ون ویلیامز را بیشتر بخاطر ایفای نقش The Green Hornet بجا می‌آوریم که اتفاقاً همان زمان با سریال بتمن کراس‌اور هم داشته است. حضور کوتاه او به عنوان صداگذار رئیس جمهور یکی از اتفاقاتی می‌باشد که به آن کمتر پرداخته شده است.

جمع‌بندی

مجموعه فیلم‌های بتمن در طی چند دهه‌ی گذشته‌ی سینما همواره در مرکز توجه طرفداران بوده‌اند و حواشی زیادی نیز پیرامون آن‌ها وجود دارد. یک سری جزئیات کوچک اما جالب توجه نیز همیشه در میان اخبار مربوط به این خفاش دوست داشتنی، دیده می‌شود. در اینجا سعی کردیم ده تا از جالب‌ترین حقایق مربوط به فیلم‌های ساخته شده از بتمن را با شما به اشتراک بگذاریم.

منبع:  ویجیاتو / CBR

نظرات بسته شده است.