امامزاده ای در همسایگی تخت جمشید/ از قدمت تا بازسازی

در همین زمینه انسداد ۳ محور اصلی به دلیل بارش برف، کولاک شدید و رانش زمین اسفند ۲۲, ۱۳۹۹ گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد در راه است! خرداد ۸, ۱۳۹۹ متولیان امامزاده ابراهیم (ع) به دلیل فرسودگی ساختمان این بنای این امامزاده طرحی را در سال ۹۲ به مجموعه فنی اداره کل میراث فرهنگی، […]

متولیان امامزاده ابراهیم (ع) به دلیل فرسودگی ساختمان این بنای این امامزاده طرحی را در سال ۹۲ به مجموعه فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مبنی بر ساخت و توسعه این بنا ارائه کردند که شامل گنبد، گلدسته و توسعه محیطی این محل بود.

این روزها با اعلام وجود امامزاده ای در همسایگی تخت جمشید به سوژه برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی تبدیل شده که نسبت به قدمت و شجره این امامزاده و نقض حریم تخت جمشید شایعه ها و تردیدهایی مطرح شده است.

به گزارش ایرنا، وقتی از شهر مرودشت به سمت تخت جمشید حرکت می کنیم، پس از عبور از دو راهی مسیر تخت جمشید در فاصله ۳۰۰ متری این جاده و دو کیلومتری مجموعه جهانی تخت جمشید، تابلویی مشاهده می کنیم که روی آن عبارت «آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع)» نوشته شده است.

این تابلو همان تابلویی است که در شبکه های اجتماعی رد و بدل می شود و از آنچه روییدن یک امامزاده در تخت جمشید نامیده شده، سخن می رود.

با این حال افراد مسن ساکن در روستاهای مجاور تخت جمشید وجود این امامزاده را از دوران کودکی در ذهن دارند.
به گفته برخی ساکنان روستاهای نزدیک و زائران همچنین اوقاف مرودشت، این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم(ع) است.

گویا بنای قدیمی امامزاده ابراهیم(ع) را برای بازسازی تخریب کرده اند به گونه ای که در حال حاضر ستون ها و سقف ساختمان جدید آن ساخته شده و هنوز بازسازی آن به مرحله پایانی نرسیده است.
این امامزاده بنا به معیارهای اداره کل میراث فرهنگی فارس در حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشید قرار دارد اما هیچ کس از قدمت و تاریخچه ساخت بنای آن خبر ندارد، تنها پیرمردهای قدیمی ۸۰ تا ۹۰ ساله می گویند به یاد دارند از زمان کودکی شان به همراه خانواده برای ادای نذر و زیارت به این امامزاده می رفتند.
برخی اهالی روستاهای نزدیک این امامزاده می گویند هرساله هیات های عزداری در تاسوعا و عاشورای حسینی به سمت این امامزاده حرکت می کنند.

**امامزاده ابراهیم(ع) از دید هیات امنا

صمد آرایش عضو هیات امنای امامزاده ابراهیم(ع) به خبرنگار ایرنا گفت: از سال ۱۳۸۱ عضو هیات امنای این امامزاده هستم، به دلیل اینکه ساختمان امامزاده فرسوده شده بود و امنیت زائران در خطر بود مجبور شدیم آن را بازسازی کنیم.
وی افزود: برای بازسازی ساختمان امامزاده از آنجا که در حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشید قرار دارد تمام هماهنگی ها با اداره کل میراث فرهنگی فارس صورت گرفت و با اخذ مجوزهای لازم برای بازسازی آن اقدام شد.
وی ادامه داد: بازسازی ساختمان این امامزاده از سال های پیش آغاز شد و در حال حاضر ستون ها و سقف ساختمان جدید زده شده است.
آرایش در خصوص قدمت وجود مجموعه امامزاده ابراهیم(ع) در کنار تخت جمشید گفت: محمود زارع یکی از ساکنین قدیمی که خانه ای آن ها در قدیم در کنار تخت جمشید و منطقه ای که هتل آپادانا در آنجا است قرار داشت امامزاده ابراهیم(ع) را به یاد دارد و می گفت در گذشته پیاده به امامزاده می رفتند.
وی ادامه داد: حتی سنگ نوشته ای در امامزاده موجود است که قدمت آن را نشان می دهد که به عنوان مثال می توان به سنگ نوشته ای اهدایی پرویز عکاس در سال ۱۳۳۶ اشاره کرد که نام امامزاده را بر روی سنگ نوشته و آن به متولیان هدیه داده بود.
عضو هیات امنای امامزاده ابراهیم(ع) گفت: قدیمی های روستای کناره نیز می گویند هرچه به یاد می آورند این امامزاده از قدیم وجود داشته است.

**امامزاده ابراهیم(ع) از دید مردم ساکن دیار تخت جمشید

ناصر حسین زاده عضو شورای اسلامی روستای کناره روستایی که در یک و نیم کیلومتری مجموعه جهانی تخت جمشید قرار دارد در خصوص تاریخچه امامزاده ابراهیم(ع) به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر ۵۲ سال دارم و از دوران کودکی و زمانی که دست چپ و راست خود را تشخیص دادم وجود امامزاده ای به نام امامزاده ابراهیم(ع) را به یاد دارم.
وی افزود: حتی مسن ترها در روستای کناره که اکنون حدود ۹۰ سال سن دارند درباره تاریخچه این امامزاده می گویند از دوران کودکی، وجود این امامزاده را به یاد دارند؛ به یاد دارم این امامزاده خادمی به نام محمد میرزا داشت که مرحوم شده است.
به گفته عضو شورای اسلامی روستای کناره، در حال حاضر اداره اوقاف و امورخیریه بنای امامزاده ابراهیم(ع) را تخریب کرده تا آن را بازسازی کند اما میراث فرهنگی مانع این بازسازی شده است.
حسین زاده ادامه داد: در حال حاضر مردم به دلیل اعتبار این امامزاده و از آنجا که بنای آن تخریب شده پارچه ای دور آن بسته اند.
وی همچنین از اعتقادات و علاقه مردم منطقه مرودشت به امامزاده ابراهیم(ع) سخن گفت و بیان کرد: مردم در روز تاسوعا و عاشورا در کنار این امامزاده حضور می یابند و در قالب هیات های زنجیر زنی و سینه زنی عزاداری می کنند.
علی شیر خالدیان از بزرگان و ریش سفیدان روستای کناره نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ سال سن دارم و از ۷۰ سال پیش این امامزاده را با نام شاهزاده ابراهیم(ع) می شناسم.
وی افزود: مردم همه ساله در کنار این امامزاده نذری می دهند و این امامزاده علاقه مندان زیادی در منطقه مرودشت دارد.
خبرنگار ایرنا در ادامه گفت و گو با اهالی روستاهای اطراف تخت جمشید به سراغ محمود زارع از ساکنین قدیم تخت جمشید رفت که او فت: من متولد تخت جمشید هستم و امامزاده ابراهیم(ع) را از پنج سالگی به یاد دارم.
وی افزود: مادرم اهل کناره و پدرم اهل تخت جمشید بود، خانه ما در کنار تخت جمشید و در هتل آپادانا بود که برای جشن های دو هزار و ۵۰۰ ساله رژیم پهلوی، خانه ما را خراب کردند و به شهرک مهدیه آمدیم.
وی ادامه داد: به یاد داریم پدرم همیشه از این امامزاده به خوبی یاد می کرد و توصیه داشت تا همواره به زیارت امامزاده برویم، همیشه پیاده به زیارت این امامزاده می رفتیم.
این ساکن قدیمی تخت جمشید گفت: امام زاده ابراهیم(ع) تا کنون معجرات زیادی نیز داشته است و مردم علاقه زیادی به این امامزاده دارند، حتی عشایر کوچ رو در قدیم در کنار این امامزاده ساکن می شدند.
زارع افزود: درختان کهنسال زیادی در این امامزاده وجود دارد که گویای قدمت این امامزاده است، همچنین قبرهایی در محوطه این امامزاده وجود دارد که نشان از قدم این امامزاده دارد.
وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی مدیریت امامزاده به دست مردم بود اما بعد از انقلاب اسلامی مدیریت امامزاده به دست سازمان اوقاف و امورخیریه رسید.

**نقض حریم تخت جمشید، آری یا خیر؟

با توجه به اینکه بارگاه امامزاده ابراهیم(ع) در حریم درجه یک مجموعه جهانی تخت جمشید قرار دارد در شبکه های اجتماعی انتقادها و مطالب زیادی پیرامون اصولی نبودن بازسازی این امامزاده و نقض حریم تخت جمشید مطرح شد که مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که حریم تخت جمشید نقض نشده است.
براساس گفته کارشناسان میراث فرهنگی فارس، حریم درجه یک تخت جمشید تا چهار کیلومتری اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید است که شهر پارسه درآن است.
همچنین حریم درجه دو شامل روستاها و زمین های کشاورزی است که چنانچه ساخت و سازی بخواهد در این حریم صورت بگیرد حداکثر تا ارتفاع هشت متری مجاز است.
حریم درجه سه به نام حریم چشم انداز مشهور است که از پل خان تا تنگ خشک سیوند(یکی از بخش های شهرستان مرودشت) جزو این حریم است.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به خبرنگار ایرنا گفت: متولیان امامزاده ابراهیم (ع) تاکنون تخلفی در ساخت و ساز مرتکب نشده اند.
وی ادامه داد: متولیان امامزاده ابراهیم (ع) به دلیل فرسودگی ساختمان این بنای این امامزاده طرحی را در سال ۹۲ به مجموعه فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مبنی بر ساخت و توسعه این بنا ارائه کردند که شامل گنبد، گلدسته و توسعه محیطی این محل بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: پس از جلسات کارشناسی که سال ۹۲ برگزار شد، از متولیان این امامزاده تعهد گرفته شده که هرگونه ساخت و ساز در این محل باید متناسب با ضوابط حریم تخت جمشید صورت گیرد.
وی افزود: این اداره کل تنها مجوز ساخت یک اتاق به مساحت ۲۰ متر مربع (در ابعاد چهار در پنج متر) و ارتفاع چهار و نیم متر را صادر کرده است و برای حفظ حریم درجه یک تخت جمشید، بقعه این امامزاده باید بدون گلدسته و گنبد ساخته شود.
امیری درباره مطالب منتشر شده درباره نقض حریم تخت جمشید عنوان کرد: موضوعی که در هفته های اخیر در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است، نصب تابلوی این امامزاده در محور عبور و مرور اصلی بوده و تا قبل از این مساله این بقعه در این مکان وجود داشته و تنها مردم محلی از وجود آن اطلاع داشتند و تنها نصب این تابلو حساسیت ایجاد کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه گفت: شورای فنی این اداره کل ضوابط مشخصی را برای توسعه این بنا مقرر کرده است و تاکنون هیچگونه تخلفی در ساخت و ساز و توسعه بنای بقعه این امامزاده که حریم تخت جمشید را نقض کند صورت نگرفته است.
وی با تاکید براینکه قرار نیست گنبد و گلدسته ای در این محل ساخته شود، بیان کرد: در مورد تابلو جدیدی که در مسیر اصلی برای این امامزاده نصب شده نیز در حال مذاکره با اداره اوقاف و امور خیریه هستیم که جمع آوری شود.
امیری بیان کرد: برخی از موضوع ساخت و ساز بقعه این امامزاده برای اهداف سیاسی خاص خود سوء استفاده کردند و این در حالی است که ساخت و سازها مبتنی بر ضوابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است.

**شجره امامزاده ابراهیم(ع)

علیرضا منوچهری رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان مرودشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امامزاده ابراهیم (ع) که مقبره او در کنار تخت جمشید قرار دارد از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است و آستان مقدس او از قدیم الایام در همین مکان بوده است.
وی ادامه داد: این مطلب که برخی اظهار کردند امامزاده جدید احداث شده و تابلو آن در عرض سه روزنصب شده کذب محض است.
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان مرودشت گفت: آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) یک ساختمان قدیمی داشته که به دلیل فرسوده بودن و امکان ریزش آن در سال ۱۳۹۲ در جلسه ای با حضور معاون عمرانی فرمانداری شهرستان مرودشت و معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امورخیریه فارس مقرر شد که در اسرع وقت نسبت به تخریب ساختمان قدیمی اقدام و عملیات بازسازی و نوسازی آن آغاز شود.
منوچهری افزود: برای آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی طرح مشترکی در خصوص احداث ساختمان جدید طراحی و سال ۱۳۹۲ عملیات عمرانی ساخت امامزاده طبق اصول فنی شروع شد.
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان مرودشت گفت: با توجه به اینکه تابلو قدیمی فرسوده شده بود تابلو جدید ۶ ماه قبل نصب شده است.
معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز گفت و گو با ایرنا در خصوص شایعات مطرح شده پیرامون شجرنامه امامزاده ابراهیم(ع) با رد این شایعات گفت: اطلاعات و شجره بسیاری از امامزادگان کشور توسط مردم به صورت سینه به سینه نقل شده است.
الیاس رضایی افزود: شرایط خاص امامزادگان به گونه ای بوده که تلاش می کردند نسب آنان مخفی بماند، کسانی که از نسب آنان خبر داشتند پس از رحلت آنان نسبت به ساخت بارگاه برای این امامزادگان اقدام کردند.
وی ادامه داد: بقاع متبرکه در طول تاریخ همواره از مراکز ترویج فرهنگ تشیع بوده است.
این امامزاده در حوزه شهرستان مرودشت است.
شهرستان مرودشت در حدود ۴۵ کیلومتری شمال شیراز است و تخت جمشید حدود ۶۰ کیلومتری شمال شیراز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.