این وب سایت جهت دسترسی سریعتر از کوکی های شما استفاده می کمد
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر

اولین ابر ماه سال ۲۰۱۸ فردا شب رخ میدهد

اگرچه از ابر ماه ۲۰۱۷ کمتر از یک ماه می‌گذرد، اما تنها دو روز دیگر و در اولین روز سال جدید میلادی (یازدهم دی ماه) می‌توان یک سوپرمون دیگر را نیز تماشا کرد. در روز دوشنبه یازدهم دی ماه مصادف با اولین ژانویه، نه تنها ماه کامل خواهد بود، بلکه این اتفاق با سوپرمون نیز مصادف شده است. اولین ابر ماه سال ۲۰۱۸ با مورد پیشین خود فاصله زمانی زیادی ندارد.

در فرهنگ‌های مختلف، به نخستین ماه کامل هر سال نام‌های متفاوتی اطلاق می‌شود. در برخی مناطق، اولین ماه کامل سال را ماه گرگ خطاب می‌کنند، چرا که گرگ‌ها در زمان وقوع آن سر خود را به سمت آسمان گرفته و زوزه می‌کشند. اما اکنون ماه نه تنها کامل می‌شود، بلکه در نزدیکترین فاصله ممکن با زمین نیز قرار خواهد گرفت. به طور کلی، در زمانی که تنها قمر طبیعی زمین در حالت بدر، به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین رسیده و در مقایسه با همیشه، بسیار درخشان‌تر و بزرگتر دیده می‌شود، سوپرمون رخ می‌دهد. بیان تفاوت بین سوپرمون و زمان عادی کامل شدن ماه همیشه به راحتی امکان‌پذیر نیست.

supermoon wolfmoon web 1024 - اولین ابر ماه سال 2018 فردا شب رخ میدهد

مشاهده ماه در زمانی که در مقایسه با همیشه به ما نزدیکتر است، لذت خاصی دارد. رغبت افراد برای تماشای آن، وقتی بدانند این سوپرمون یکی از سه موردی است که در یک ردیف رخ داده‌اند، بیشتر می شود. نخستین مورد در سوم دسامبر ۲۰۱۷ (دوازدهم آذر) رخ داد و دومین مورد در روز اول ژانویه ۲۰۱۸ (یازدهم دی) و آخرین مورد در این ردیف روز سی و یکم ژانویه (یازدهم بهمن) رخ می‌دهند. طبق گفته‌های ناسا، اولین ابر ماه سال ۲۰۱۸ فوق‌العاده دیدنی خواهد بود.

29supermoonsize1280 620x349 - اولین ابر ماه سال 2018 فردا شب رخ میدهد

اعجاب سوپرمون‌های متوالی

این در حالی است که در اغلب مواقع، بین دو سوپرمون چیزی حدود ۴۰۰ روز فاصله وجود دارد. ماه، هر چهار هفته و یا به طور دقیقتر، هر بیست و هفت روز و هفت ساعت یک مرتبه، به نزدیک‌ترین فاصله ممکن با زمین می‌رسد. البته تنها قمر طبیعی زمین، طی این زمان یک دفعه نیز در دورترین فاصله ممکن با سیاره زمین قرار می‌گیرد که در این زمان میکرومون رخ می‌دهد. با وجود تکرار تقریبا سریع زمان رسیدن ماه به کمترین فاصله خود با زمین، این اتفاق همیشه با بدر ماه مصادف نیست تا بلکه ابر ماه تشکیل شود.

ماه درون یک مدار بیضی به دور کره زمین گردش می‌کند، به همین دلیل فاصله آن به طور متناوب در حال تغییر است. حین سوپرمون، فاصله آن با زمین به حدود ۳۵۰ هزار کیلومتر است، در حالی که این میزان در دورترین فاصله ممکن به بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر خواهد رسید.

triple supermoon 1200x602 - اولین ابر ماه سال 2018 فردا شب رخ میدهد

دومین ماه کاملی که در یک ماه پدید می‌آید (همانند ماه کامل روز سی و یکم ژانویه)، ماه آبی (بلومون) خوانده می‌شود. مشاهده دو ماه کامل طی یک ماه، هر دو و نیم سال یک مرتبه رخ می‌دهد. اعجاب رویداد روز سی و یکم ژانویه ۲۰۱۸ این است که با ابر ماه آبی (سوپر بلومون) مواجه خواهیم شد! بر اساس گفته‌های ناسا، در این حالت ویژگی‌های یک ماه گرفتی کامل را مشاهده می‌کنیم، زمانی که ماه با زمین و خورشید در یک خط قرار گرفته و سیاره خاکی، از رسیدن نور خورشید به آن جلوگیری می‌کند. این اتفاق تقریبا هر دو سال یک مرتبه رخ می‌دهد.

super moon real deal comparison - اولین ابر ماه سال 2018 فردا شب رخ میدهد

طبق توضیح ناسا، ماه روشنایی خود را از دست داده و به شکل عجیبی کدر می‌شود، اما نور خفیف و ضعیف‌تر از همیشه خورشید، راه خود را از طریق اتمسفر زمین به آن پیدا می‌کند. به خاطر نحوه شکسته شدن نور توسط اتمسفر زمین، این نور معمولا به رنگ قرمز در آمده و به سطح ماه می‌رسد. به همین دلیل ماه گرفتگی‌های کامل اغلب ماه خونی نام می‌گیرند.

ماه گرفتگی روز سی و یکم ژانویه، حین غروب آفتاب قابل مشاهده خواهد بود. افراد ساکن در شرق ایالات متحده آمریکا، جایی که ماه گرفتگی در آن‌جا جزیی است، برای دیدن ماه گرفتگی کامل باید صبح خیلی زود از خواب برخیزند. پیشنهاد می‌کنیم اولین ابر ماه سال ۲۰۱۸ را هرگز از دست ندهید.

آخرین خبرها

پایگاه خبری تحلیلی ر سانشردارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی