وضعیت توافق هسته‌ای فردا سه‌شنبه روشن می‌شود/ امیرعبداللهیان: امشب پاسخ مکتوب‌مان را به اروپا ارائه می‌دهیم

“طی روزهای آینده آخرین نظراتمان را اعلام می‌کنیم و اگر این نظرات تامین شود آمادگی داریم وارد مرحله جمع بندی شویم و توافق را با حضور وزرای خارجه اعلام کنیم.”

وضعیت توافق هسته‌ای فردا سه‌شنبه روشن می‌شود/ امیرعبداللهیان: امشب پاسخ مکتوب‌مان را به اروپا ارائه می‌دهیم

پایگاه خبری رسا نشر – سرانجام پس از نزدیک به یک هفته از ارائه متن نهایی توافق از سوی جوزب بورل هماهنگ کننده اروپایی به نمایندگان ایران در وین و بازگشت تیم مذاکره کننده از وین به تهران، امروز وزیر امور خارجه از جمعبندی پاسخ ایران به این متن خبر داد و گفت که پاسخ مکتوب ایران امشب به بورل ارائه می شود.

هر چند گویا جمهوری اسلامی همچنان منتظر انعطاف پذیری آمریکا بر سر یکی از سه شرطی است که آمریکا با دو تای آن موافقت شفاهی کرده است.

به هر حال فردا و از طریق اروپا خواهیم فهمید که پاسخ ایران به متن نهایی چه بوده و تا کجا می توان به احیای برجام و رفع تحریم های کمرشکن اقتصاد و معیشت مردم ایران امید بست.

شروع پایان توافق

وزیر امور خارجه با اشاره به بحث مذاکرات لغو تحریم ها گفت: الان در مرحله شروع پایان توافقیم.

به گزارش ایسنا؛ امیرعبداللهیان با بیان این که روی ۳ موضوع در حال تبادل پیام هستیم، گفت: طی روزهای آینده آخرین نظراتمان را اعلام می‌کنیم و اگر این نطرات تامین شود آمادگی داریم وارد مرحله جمع بندی شویم و توافق را با حضور وزرای خارجه اعلام کنیم.

وی گفت: طرف آمریکایی اخیرا در دو موضوع انعطاف شفاهی نشان داده اما این باید مکتوب شود . مهم این است که موضوع تضمین هم با واقع بینی آمریکا مواجه شود .

وی گفت: حداکثر تا ساعت ۱۲ امشب نظرات خود را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده مذاکرات ارائه می دهیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد: به هیچ وجه سیاست خارجی کشورمان را به هیچ بلوکی گره نمیزنیم.

حسین امیرعبداللهیان در نشستی که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار برگزار شد، در ادامه گفت: سیاست خارجی مان را نه به غرب نه به شرق گره نمی زنیم؛ نه به چین نه به روسیه نه انگلیس نه فرانسه نه آمریکا.

وی با بیان این که تعامل را در چارچوب سیاست خارجی متوازن می‌بینیم، گفت: در بعصی کشورهای اروپایی علیرغم تحریم برخی تبادلات به ۱۸۰ درصد رسیده است.

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به بحث مذاکرات لغو تحریم ها گفت: الان در مرحله شروع پایان توافقیم.

وی تاکید کرد: صرف نظر از نگاه فردی، تصمیم کشور این است که چنانچه خطوط قرمز و حقوق ما رعایت شود توافق انجام شود.

نظرات بسته شده است.