این وب سایت جهت دسترسی سریعتر از کوکی های شما استفاده می کمد
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر

جنگ با فضای مجازی با دست خالی؟؟؟؟|بخش اول

اختصاصی رسا نشر – مهدی سوری : روزی نیست که در لابلای خبرها و مطالب گوناگون اجتماعی، سیاسی و حتی حوادث مختلف بحث فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به میان نیاید. موضوع بسیار با اهمیت و نیازمند به کارشناسی دقیق و در مقابل مواضع سخت ، توام با قهر و خالی از هرگونه تأمل و پشتوانه!!!

نتیجه تصویری

دست کم در میان افراد و مسئولین دو نگاه وجود دارد، نگاه اول نگاهیست که عمدتا با فضای مجازی مخالف هستند و خواستار قلع و قمع این فضای بوجود آمده می باشند! ضررش را بیشتر از نفعش می دانند و حتی حق انتخاب جامعه برای داشتن یا نداشتنش را هم برای مردم قائل نیستند. الیته همین طیف اصولاً مواضع و بیانات خود را از طریق همین شبکه های اجتماعی به سمع مخاطبین خود می رسانند و معلوم نیست زمانیکه این فضا برچیده شود، خود این افراد چه خواهند کرد؟؟

نگاه دوم که نگاه منطقی تری به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارد، اعتقاد بر کنترل و نظارت دارد آن هم از طریق فرهنگ سازی و ایجاد شبکه های اجتماعی بومی . برخلاف نگاه اول که اعتمادی به مردم ندارند ، گروه دوم بنا را بر اعتماد بر مردم نهاده اند و می گویند مردم خودشان عقل و شعور دارند و می دانند چه چیزهایی بد است و چه چیزهایی خوب!

با این حال اگر مسئولین توانستند در دهه ۶۰ جلوی گسترش ویدئو و در دهه هفتاد و هشتاد جلوی همگانی شدن ماهواره را بگیرند، قطعاً می توانند مانع از فعالیت شبکه های اجتماعی شوند. که مسلماً پاسخ نه است. پس راهکار سالم سازی فضای مجازی چیست؟ و اصلاً چرا باید فضای مجازی کنترل شود؟؟ و آیا اینکه بخواهیم جامعه را در این فضا کنترل کنیم ، نقض حریم خصوصی افراد به شمار نمی رود؟؟

پاسخ این سوالات و بیشتر از آن در بخش دوم تقدیم می گردد.

پایان بخش اول

۲ دی ۱۳۹۶ – مهدی سوری

دیدگاهتان را بنویسید

Enter the text from the image below
 
بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

آخرین خبرها

پایگاه خبری تحلیلی ر سانشردارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی