توضیح پرواز همای درباره همخوانی ۴۰ خواننده/ شروع آهنگ با اجرای من است

 

توضیح پرواز همای درباره همخوانی ۴۰ خواننده/ شروع آهنگ با اجرای من است|خبر فوریپرواز همای یکی از خوانندگان متعددی است که در قطعه “منو بشناس” با فرزاد فرزین (آهنگساز) و بهروز صفاریان (تنظیم‌کننده) همکاری کرده است.

۴۰ خواننده در ایران برای قطعه‌ای که در خدمت صلح و وحدت ملی است، خواندند؛ قطعه “منو بشناس” با حضور خواننده‌های سرشناسی مانند رضا صادقی، حجت اشرف‌زاده، پرواز همای، فرزاد فرزین، روزبه نعمت‌اللهی و خشایار اعتمادی و همین‌طور خواننده‌‌های پاپ جوان مانند حامد همایون، حمید هیراد، سینا شعبانخانی و… شکل گرفته و اجرا شده و احمد امیرخلیلی، شاعر، فرزاد فرزین، آهنگ‌ساز و بهروز صفاریان، تنظیم‌کننده این اثر است. این قطعه، در موسسه “ماوا”،وابسته به سازمان هنری رسانه‌ای اوج، تولید شده است و هم‌اکنون، آخرین مراحل ساخت موزیک‌ویدئو را پشت سر می‌گذارد.

این نخستین‌بار در ایران است که چنین اثری، با این حجم از مشارکت خواننده‌ها ساخته می‌شود. برخی خبرگزاری‌ها، خبر مربوط به ساخت این قطعه را با عنوان “چهل خواننده پاپ” منتشر کرده‌اند که ظاهراً درست نیست؛ چون خواننده‌هایی مانند پرواز همای، حجت اشرف‌زاده و … در این پروژه حضور داشته‌اند که کارنامه آن‌ها بیشتر به حوزه موسیقی کلاسیک نزدیک است. طی چند روز گذشته، بعد از گفت‌و‌گوی ترانه‌سرای این اثر در برنامه رادیویی”پنج‌شنبه جمعه”، حاشیه‌هایی درباره این اثر شکل گرفت که منجر به پاسخ‌گویی فرزاد فرزین شد.

به همین بهانه، با پرواز همای، یکی از خواننده‌هایی که در این اثر مشارکت داشته‌است، درباره آن گفت‌و‌گو کردیم و در ادامه، بیشتر درباره قطعه ماندگار “منو بشناس” خواهیم گفت.

شروع “منو بشناس” با فردوسی

زمان دقیق انتشار قطعه “منو بشناس” هنوز مشخص نیست؛ اما طبق گفته‌ ترانه‌سرا، قرار است در ماه آینده منتشر شود. پرواز همای، یکی از چهل خواننده حاضر در قطعه “منو بشناس”، در توضیح این اثر می‌گوید: “این کار یک اثر کاملا وطن‌دوستانه و ملی است و از ضبط آن یک‌سال گذشته. سال قبل بهروز صفاریان با من تماس گرفت. ایشان به عنوان تنظیم‌کننده، اثر را خوانده بود و برای من فرستاد تا به عنوان یکی از خواننده‌ها در این کار همکاری کنم.” پرواز همای که بیشتر به عنوان خواننده فعال در زمینه موسیقی سنتی ایرانی شناخته می‌شود، در ادامه افزود:” قطعه “منو بشناس”، یک کار ملی-میهنی ا‌ست که شروعش با من است. یعنی من این قطعه را با شعری از فردوسی شروع می‌کنم.” این خواننده، تا به‌حال با همراهی گروه مستان که مجموعه‌ای از نوازندگان سازهای ایرانی است، کنسرت‌های زیادی را به روی صحنه برده است.

۴۰ خواننده در خدمت ایران و صلح

حاشیه‌ها برای قطعه “منو بشناس”، بعد از گفت‌وگوی احمد امیرخلیلی، درباره جزئیات این آهنگ شروع شد. او در این گفت‌وگو در برنامه رادیویی “پنج‌شنبه جمعه”، گفته بود:”برای اولین‌بار در ایران و دومین‌بار در دنیا، ۴۰ خواننده در ایران دور هم جمع شده‌اند و اثری با موضوع ایران و صلح با عنوان “منو بشناس” را، با تنظیم کنندگی بهروز صفاریان کار کرده‌اند. کار با یک ویدئوی بی‌نظیر همگام با استانداردهای بین‌المللی همراه است و امیدوارم اتفاق خوبی برای این اثر بیفتد.” این صحبت‌ها باعث شد تا برخی رسانه‌ها به اشتباه بیفتند و آهنگ “منو بشناس” را برداشتی آزاد از یک اثر خارجی بدانند. در حالی که همخوانی خواننده‌ها به‌خصوص برای کشورشان، امری مرسوم است که امکان دارد با جمعیت ۴۰ نفره اتفاق نیفتاده باشد؛ اما با گروه‌های کم‌تعدادتر، چنین آثاری منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌است.

واکنش فرزاد فرزین به حاشیه‌ها

حاشیه‌‌ها برای قطعه “منو بشناس” ادامه داشت تا این‌که فرزاد فرزین به این حواشی واکنش نشان داد. او در صفحه شخصی خود در توضیح این اتفاقات نوشت: “منظور برداشت آزاد [از یک کار غربی] رو نفهمیدم چیه؟ چون شما نه این موزیک رو شنیدید و نه این آهنگ ارتباطی به قطعه دیگری داره! تنها نقطه مشترک، همخوانی هنرمندان درکنار یکدیگر است. لطفا اگر خبری منتشر می‌کنید، صحتش را از آهنگ‌ساز، تنظیم‌کننده و تهیه‌کننده کار که مدت‌ها برای تولید این اثر بزرگ تلاش کرده‌اند، بپرسید.” فرزاد فرزین خواننده ۳۹ ساله کشورمان، از اواخر دهه هفتاد، به دنیای موسیقی وارد شد. او علاوه بر خوانندگی، آهنگ‌سازی بسیاری از آثار خودش، مانند آلبوم “شخصی” را که در سال ۹۲ منتشر شد، انجام داده است. فرزین علاوه بر آهنگ‌سازی و خوانندگی تجربه کار در آهنگ و آلبوم‌های گروهی را نیز دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.