این وب سایت جهت دسترسی سریعتر از کوکی های شما استفاده می کمد
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر
کانال تلگرام رسانشز
اینستاگزام رسا نشر
اپلیکیشن رادیو رسا
اپلیکیشن رسا خبر

درس مدیریتی عربستان برای فدراسیون فوتبال ایران

 شاید ایران از نظر ورزشی ، فرهنگی و سیاسی مشکلات بسیار زیادی با عربستانی ها داشته باشد اما حقیقت این است که نمی شود رفتار درست و درمان آنها را در مورد باشگاه های فوتبال شان نادیده گرفت و از فدراسیون فوتبال نخواست که مانند آنها رفتار کنند.

عصرایران ؛ مهدی نیکپندار – قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا هفته گذشته انجام شد و در عین ناباوری عربستان در حالی که ۳+۱ سهمیه داشت فقط دو تیم برای حضور در مسابقات معرفی کرد. عربستان پس ازقانون گذاری ویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بدهی تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حاضر نشد بیش از دو تیم را برای مسابقات معرفی کند. در اصل هر کشوری فقط می تواند نمایندگانش را از میان تیم های نیمه بالای جدول معرفی کند و عربستان چون لیگ ۱۴ تیمی دارد می توانست فقط از میان ۷ تیم اول ۴ تیم را معرفی کند. با این همه کمیته حرفه ای سازی باشگاه های فوتبال عربستان رای به بدهکار نبودن دو تیم الاهلی و الهلال داد و سایر تیم ها را حذف کرد تا در نهایت عربستان با دوتیم در رقابت ها حاضر شود.البته آنها به خوبی می دانستند که چنین تصمیمی به بهبود شرایط تیم هایشان کمک می کند. باید این طور گفت که مسوولان عربستان به خوبی می داند که کنفدراسیون فوتبال آسیا  برای بهبود شرایط این قوانین را گذاشته اند. قوانین سخت گیرانه کنفدراسیون فوتبال آسیا می گوید که هیچ تیمی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا نباید به بازیکنانش بدهکار باشد. آنها برای سال های نادآتی در نظر دارند شرایط حرفه ای کار را به شکلی فراهم کنند که حداقل حضور در لیگ قهرمانان آسیا یک کار حرفه ای به حساب بیاید . بازیکنان به موقع حقوق شان را بگیرند و هیچ باشگاهی نتواند حق شان را ضایع کند. باشگاه هایی که امسال حذف شده اند با پرداخت بدهی هایشان در طول سال می توانند برای سال بعد مجوز حضور در لیگ قهرمانان داشته باشند و در نهایت تراز مثبت مالی شان به مدیرانشان کمک می کنند که تیم های بهتری داشته باشند. مسوولان فدراسیون عربستان بدون استثنا قوانین را در مورد باشگاه هایشان اجرا کردند تا در چند سال آینده از فوایدش بهره مند شوند. آنها امسال را فدای سالیان پیشرفته اینده کردند. اما عکس العمل فدراسیون فوتبال ایران به همین ماجرا بسیار متفاوت بود.

آنها با این توجیه که از حق ایران دفاع می کنند مسیرهایی را برای دور زدن قانون و سندسازی پیدا کردند تا ایران همچنین ۴ سهمیه خود را داشته باشد.مسیری که ایران پیش از این هم رفته است . در طول ۱۰ سال گذشته همه تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به پیشرفت های ویژه در ساختار سازی رسیده اند اما در مقابل در ایران فقط یادگرفته اند که در مدارک چه بگویند که سهمیه را حفظ کنند. حالا این کمیته حرفه ای سازی باشگاه ها این طور که گفته می شود یک بار به خاطر بدهی همه تیم ها را حذف کرده و از آنها نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان برای بازبینی مجدد پرونده گرفته اند. از این بازبینی اما نتیجه ای عجیب حاصل شده . پرسپولیس واستقلالی که ۳۵۰ میلیارد بدهی داشته اند با رد و بدل کردن چند کاغذ حالا موفق شده اند به لیگ قهرمانان برسند. این مساله حالا معلوم نیست کجا بقه فوتبال ایران را بگیرد اما در نظر داشته باشید که عربستان سال بعد هیچ باشگاه بدهکاری ندارد اما ایران باشگاه هایی دارد که در اسناد بدهکار نیستند اما مدام حکم های کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا برای بدهی شان صادر می شود. شاید امروز به لطف کارلوس کی روش ما روزهای خوب فوتبال ملی را پشت سر می گذاریم اما حقیقت این است که با خروج او سقوط فوتبال ایران نزدیک است. در حالی که عربستان به عنوان رقیب ده سال است روی ساختارها کار می کند ایران روی مدرک سازی کار می کند و خب نتیجه اش در آینده مشخص می شود.

شاید ایران از نظر ورزشی ، فرهنگی و سیاسی مشکلات بسیار زیادی با عربستانی ها داشته باشد اما حقیقت این است که نمی شود رفتار درست و درمان آنها را در مورد باشگاه های فوتبال شان نادیده گرفت و از فدراسیون فوتبال نخواست که مانند آنها رفتار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Enter the text from the image below
 
بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

آخرین خبرها

پایگاه خبری تحلیلی ر سانشردارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی